Menü

Hayatımızdaki Mikroplar

 

 

hayatimizdeki-mikroplar
Pratik bilginin elde edilmesinde izlenen yol, yani yöntem, de daha çok andırım (analoji) türü olmasına karşın; kültüre, hatta bireylere göre ayrılıklar gösterir. Pratik bilgiye ulaşmamıza yarayan genel-geçer tek bir yöntem yoktur. Çok ve farklı yöntemlerle elde edilen pratik bilgi için; bu yöntem çokluğu nedeni ile bazı düşünürler; yöntemsiz bilgidir diye söz ederler. Oysa pratik bilgiye ulaşmak için çok farklı yöntemler vardır ve bu yöntemlerden her biri kendine göre doğrudur. Pratik bilgiler pek çok yerde yardımımıza koşmaktadır. Günlük hayatta karşımıza hayvanlar çıkar. Sinek böcek vb.

Dolaptaki küçük sineklerden nasıl kurtulabiliriz?


Dolabın içine bol miktarda cam sil sıkabilirsiniz. Cam silin içindeki yapışkan madde sayesinde sineklerin kanatları yapışıyor ve uçma nitelikleri bir süre etkisiz oluyor. Uçamayan sinekleri bez ile silerek dolaptan temizleyebilirsiniz. Lakin hala dolabın belli yerlerinde sineklerin yumurtası bulunduğu için onlarında temizlenmesi gerekiyor.

Buzdolabını temizlemek için: Sıcak suyun içerisine sabun ve çamaşır suyu katin. Ulaşabildiği her yerini bir bez sayesinde silin. Çamaşır suyu mikropların kırılmasına yardımcı olup sineklerin yumurtalarını da öldürecektir. Bir kaba bal koyun: Buzdolabın bir kaç yerine içinde bal olan kaplar yerleştirin. Bal kokusu sinekleri kendine çekecek ve yapışkan özelliği sayesinde yapışmalarını sağlayacaktır. Tüm sineklerin temizlediğinden emin olduktan sonra yukarıdaki temizleme sekli ile dolabı temizleyin. Sinekleri elektrik süpürgesine çektirebilirsiniz. Kapağı açtığımızda sineklerin başka yere uçmalarını engellemek için buzdolabın etrafına naylon poşet yapıştırın, kapağı açacak kadar genişlikte olsun. Dolabın kapağını acın ve gülcü bir elektrik süpürgesini içine sokarak havada uçan sinekleri içine çektirebilirsiniz. Bu işlem ardından mutlaka yeniden yukarıdaki işlem gibi silinmesi gerekiyor.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.