Menü

Hurma ve Faydaları

 

hurma-ve-faydalari

 

 

 

Hurma özellikle ramazan aylarıyla özdeşleşmiş bir meyvedir. Her iftar sofrasında  mutlaka bulunur. Oruç açarken ilk hurma yenir. Hurma sofralarımızı süsleyen bir meyvedir, ancak pek fazla bilinmeyen faydaları ile oldukça da sağlıklıdır. Çok sayıda vitamin ve mineral açısından zengin olan hurma, insan sağlığı bakımından oldukça faydalı bir besin kaynağıdır.

Hurma meyvesi kalorisinin az olmasıyla tanınır ancak durum böyle değildir. İçindeki şeker oranı oldukça fazladır. Tek bir hurma 20 kaloridir. 1 adet hurma  içerisinde yüksek oranlarda magnezyum, kalsiyum ve potasyum barındırır. A vitamini bakımından da zengin olan bu meyve , aynı zamanda içerisinde kalp sağlığına faydalı olan mineralleri barındırır. Bu sebeple de hurmayı bir meyve veya şekerleme olarak görmek yanlıştır.

Hurmanın Faydaları

  • Hurma sağlıklı insan için meyve, hasta olan bir insan için de bir ilâçtır. Bilim insanları, hurmanın insan vücudunun canlı ve sağlıklı kalabilmesi için oldukça gerekli olan 10’dan fazla elemente sahip olduğunu  ortaya koymuştur.
  • Bu sebeple günümüzde bilim adamları, insanın yalnızca hurma yiyerek ve su içerek uzun yıllar hayatta kalabileceğini ortaya koyar. Bu konuda tanınmış uzmanlardan biri olan V. H. W. Dowson, bir hurma ve bir bardak sütün, insanın günlük besin ihtiyacını karşılamak için yeterli olduğunu ortaya koyar. Hurma, insan vücudu için gerekli tüm temel vitamin ve proteinlere sahiptir.
  • Ortalama % 20 nem barındıran taze hurmalarda % 60-65 doğal şeker ve % 2 protein bulunur. Kurumuş hurmalardaki şeker oranı % 75-85 dolaylarındadır. Bunun dışında hurmadaki şeker, insan vücuduna bol oranlarda hareket ve ısı enerjisi kazandıran, vücutta parçalanıp kullanılması kolay olan meyve şekeri fruktozdur. Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olan glikoz çeşitinden olmamaktadır. Hurmadaki şeker, meyve şekeridir, şişmanlatma özelliği aşırıya kaçılmadığı taktirde yoktur. Yoğun tempo sebebiyle yorgunluk ve bitkinlik duyanlar bol bol taze hurma tüketebilir.
  • Hurma tüm bunların yanında lif, yağ ve proteinler bakımından da oldukça zengindir. Hurmada sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor da vardır. Bunların dışında, A vitamini, betakaroten, B1, B2, B3 ve B6 vitaminlerini de barındırır. Hurma, lif açısından da zengindir bu sebeple yemek aralarında atıştırılması kabızlığa faydalıdır.
  • Yine, hurma bedenî ve zihnî gelişme için oldukça faydalıdır. Potasyum, beyne oksijen gitmesine de yardımcı olur ve zihin berraklığı sağlar.  Vücut sıvıları için uygun alkalik özelliği sağlar. Zehirli vücut atıklarını dışarı atılmasını sağlamak adına böbreklerin uyarımını gerçekleştirir. Karaciğeri güçlendirir. Yüksek kan basıncını düşürmek için yardımcı olur ve sağlıklı deri oluşumu için yol açar.
  • Hurma, betakaroten bakımından da oldukça zengindir. Betakarotenin hücrelere saldıran molekülleri kontrol altında tutar, kanseri önler. Hurmanın çok fazla yenildiği ülkelerde kansere yakalanma oranı yemeyen ülkelere göre daha azdır. Boğaz hastalıkları için de oldukça faydalı olan hurma, boğaz ağrısının kesilmesine yardım eder. Bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • Bilim insanları hurmanın stres ve gerginliği giderici etkisini de ortaya koyar. Stresli ve gergin olan insanların sabah, öğle ve akşam olmak üzere üçer-beşer adet hurma yemesi tıp çevrelerince önerilir. Berkeley Üniversitesi uzmanlarının ortaya koydğu araştırmalarda, sinir vitamini olarak isimlendirilen B6 ile kasların çalışmasında önemli rol oynayan ve bu nedenle kalp krizini önleyici tesiri olduğu bilinen magnezyumun hurmada bol miktarda olduğu ortaya çıkmıştır. Bunların dışında, hurma içerdiği B1 vitamini ile sinir sisteminin sağlıklı olması için yardım eder. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye dönüştürülmesinde, protein ve yağların vücudun diğer gereksinimleri için kullanılmasına yardım eder. B2 vitaminiyle de, vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yakılması için faydalıdır.

 

Hurmanın İyi Geldiği Hastalıklar

Baş Bölgesi

Beynimizin fosfora gereksinimi vardır. Fosfor, hurmada bol miktarda vardır. Kafa yorgunluğu yaşayanlar hurma yemelidir.

Sinir Sistemi 

Hurmanın en etkili olduğu diğer bir alan da sinir sistemimizdir. Hurmanın dinlendirici özelliği sinir sistemine de iyi gelir. Hurma da B1- B2 vitaminleri barındırır. Bu vitaminler de zihni ve sinir sistemnini dinlendirici özelliğe sahiptirler.

Gözler

Hurma gözlerin kuvvetlenmesini sağlar. Gözlerin parlamasına yol açar. Hurma A vitamini barındırır.Hurma tüketenlerde özellikle gece körlüğü ve diğer göz rahatsızlıkları ortaya çıkmaz. İkinci dünya savaşında gece hücumu yapacak olan Amerikan pilotlarına hedeflerini daha net görebilmeleri için hurma yemelerini zorunlu kılmıştır. Göz sinirlerini güçlendirici özelliği vardır.

Kulak 

Hurma yaşın ilerlemesiyle ortaya çıkan kulak uğultusu, duyma sorunları gibi kulak rahatsızlıklarında da oldukça etkin bir meyvedir.

Göğüs

En iyi doğal göğüs ilacı hurma meyvesidir.Hurma balgama ve nefes borusuna, öksürüğe şifa olur.

Kan Damarları 

Hurma kan damarlarının yumuşamasına yol açar. Ayrıca kanı temizler ve tansiyonu düzenler.

Kolesterol 

Kahve ve yağ kandaki kolesterolün yükselmesine neden olur. Araplar bol miktarda kahve ve yağ tüketirler. Ancak laboratuvar araştırmalarında ortaya konmuştur ki Araplarda bu hastalığa yakalanma riski oldukça azdır. Çünkü kahve ve diğer gıdaların yanında kesinlikle hurma bulunur.

Bel Ağrıları 

Hurma bel ağrıları için bire birdir, bel ağrısının hafiflemesine yol açar.

Böbrek ve Mesane 

Hurma böbreklerin temizlenmesi için gereklidir. Böbreklerin çalışmasını kuvvetlendirici özelliği vardır. Mesane ve böbrek iltihabına için faydalıdır. Hurmanın suyu böbrek taşlarını da yok eder. 6-7 hurma parçalanır, bir bardak suya konur birkaç saat sonra süzülerek ısıtılarak günde iki defa içilir. Bu 15 gün uygulanırsa böbrek taşları düşer.

Karaciğer 

Hurma çam fıstığı ile tüketilirse karaciğerin temizlenmesine yardım eder ve kuvvetlenmesini sağlar. Bunun dışında safra taşını da yok eder.

Mide ve Bağırsaklar 

Birey ishal olduğu ya da kustuğu zaman vücut çok su, tuz, potasyum, sodyum ve glikoz kaybeder. Hurmada ise bu sayılanlar bol miktarda vardır. Bu gibi durumlarda hurma suyu hazırlanır, bu sudan yeterli oranda alındığı taktirde kaybedilmiş olan mineraller telafi edilir.

Basur

Hurmayı düzenli olarak tüketmek basurun iyileşmesini hızlandırır. Oluşmasını önler.

Kanser

Hurmayı düzenli olarak tüketmek kansere yakalanmayı engeller. Hurma magnezyum içerdiğinden kanserden koruma sağlar

Vücuttaki Şişlikler

Hurma tereyağı ile kavrulup da şişiklerin üzerine konursa şişliği alır.

Emzirme

Çocuklu annelerin sütünün çoğalması için hurma oldukça önemlidir. Hurma süt hormonlarını harekete geçirir ve süt oranını arttırır.

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.