Menü

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

 

kahve-ve-faydalari

 

 

Mis gibi bir sabah kahvesine kim hayır diyemez herhalde… Tadı ve faydaları dışında kokusunun bizlere bu kadar güzel gelmesinin bile bir sebebi var. Kahvenin saldığı koku, bizim uyanmamızı sağlayan birtakım sinyaler yolluyor. Kahvenin içerdiği kafein, sinir sisteminin uyarılmasına yol açar. Bu şekilde de zihinsel aktivitenin güçlenmesini sağlar. Uyuşukluğu giderir, enerji verici olup kişinin uyanık kalmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalar günlk olarak 6 fincan kahve tüketen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin içmeyenlere nazaran 6 misli daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Bunun dışında kahve tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha az diş çürüğünün olması, bir başka faydasıdır.

Kahve içtikten sonra organizmada ani değişiklikler meydana gelmektedir. Bütün vücut ani bir enerji akımı ile dolmaktadır. Bu enerji çocuklarda 3, yetişkinlerde ise 5 – 7 saat sonra düşmeye başlar. Bütün bu olumlu taraflarına karşın kahveyi çok abartmamak da gerekiyor. Çünkü aşırı kahve içmek uyku bozukluklarına ve mide sorunlarına yol açmaktadır. Ayrıca aşırı kahve içmek yüksek tansiyona da yol açabilir.

Kahve selülit yapmaya neden olmaz, vücuda daha fazla hareket kazandırır ve metabolizmanın yağ yakması için yardımcı olur. Kahvenin, depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği ortaya konmuştur.


Kahve yemek yedikten sonra içildiği zaman sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Bu tarafıyla şekerli olmamak kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerinin önüne geçer. Esas faydası hayal kurma yetisini genişleterek yaratıcılığa katkı sağlar, hafızanın güçlenmesini sağlar, hareket sağlar ve gevşekliğin gitmesini önler. Kahvenin düşünceye açıklık getirdiği de bir gerçektir. Ünlü şair Eşref’in, hicviye yazmadan önce, iki çay dolusu kahve içtiği efsaneler arasındadır. Kahvenin her çeşidi yararlıdır ancak Türk kahvesi milliyetçi kaygılardan öte olarak faydalıdır. Türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı yanı bulunmaz. Teskin eder ve dinlendirir. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafeinin vücuttan atılması oldukça kolaydır. Bu açıdan Türk kahvesi fincanı en uygun ölçülerdedir. Bir fincandan fazla içildiği taktirde zihin açar, uyarır, enerji verir. Günlük olarak 2 fincan Türk kahvesi sağlığa oldukça faydalıdır.

Türk kahvesi ülkemizde de geleneksel bir içecektir. Dünya’da da ünü giderek artmıştır. Kahve çekirdeklerinin içerisinde bulunan antioksidanlar, zararlı maddeleri vücuttan atmamızı sağlar ve hem genel sağlığımızı hem de güzelliğimizi olumlu yönde etkiler. Gün içerisinde maruz kalınan güneş ışınları, hormonlu besinler, sigara ve egzoz dumanları sebebiyle vücutta  zararlı oksidan maddeler birikmeye başlar. Kahve bunların atılmasına yardımcı olur. Kahvenin faydaları yalnızca antioksidanlardan ibaret olmamaktadır. Aşırı tüketilmediği müddetçe beyin fonksiyonlarının daha düzenli çalışmasına yardımcı olan kahve, hafıza ve düşünme özelliklerinde artışa yol açar.  Bunun dışında pek çok kadın, selülitlerinden kahveyi sorumlu tutar. Yüksek yağ oranına sahip süt tozları ile içilmediği taktirde herhangi bir selülit problemine yol açmaz. Yaşlılıktan korunmak isteyen insanlar kahvenin gençleştirici antioksidan etkisinden faydalanabilir.  


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.