Menü

Karanfil ve Faydaları

 

karanfil-ve-faydalari

 

 

Karanfil: 15-20 metre yüksekliğinde bir ağaçtır. Kışın yapraklarını dökmez. Bu ağacın çiçeği ve tomurcukları kurutulur ve hoş kokulu bir baharat olan karanfil yapılır. Bunun dışında, çiçeklerinden karanfilin yağı da elde edilir.

Karanfil Nedir?

Karanfil içeriğindeki antiseptik, anti bakteriyel, anti viral ve anti mantar bileşikleri bulundurur. Bu bileşkeler ile vücudun ısınmasına yardımcı olur. Hastalıkların bazılarını yatıştırıcı özelliği vardır.  Bu hastalıklar arasında ise:

 • soğuk algınlığı
 • grip
 • mide bulantısı
 • depresyon
 • saman nezlesi
 • ishal sayılabilir

Bunun dışında balgam söktürücü özelliği olduğu gibi, soğuktan da koruyucu özelliği vardır. Bunun yanında karanfil ağrı, bulantı, kusma, sindirim problemleri ve hıçkırığa karşı da oldukça faydalıdır. Dİş ağrılarını dindirmesi ile ünlü olan karanfil afrodizyak etkisine de sahiptir.

Karanfil kan dolaşımını rahatlatır. Bunun için bazı toksinler oluşturur ve metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede daha dirençli bir bağışıklık sistemi sağlar.  Karanfil bunun dışında kandaki şeker seviyesini düzenler. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını önler. Bu sebeple de kalp ve damar sağlığının korunması için oldukça önemlidir.

Karanfilin İçeriği Nedir?

Eugenol maddesi bilinen en güçlü mikrop öldürücüdür. Karanfilin içerisinde bu madde vardır. Bunun dışında oldukça güçlü bir anti mikrobiyal ve karyofilen bileşikleri de mevcuttur. İnsan sağlığını tehlikeye atan parazitler ve larvaların kan aracılığı ile ilerlemesini engelleyen bu bileşikler, karanfilin içinde bolca bulunmakla birlikte:

 • sıtma hastalığı
 • tüberküloz
 • kolera
 • uyuz
 • bakteriler
 • parazitler
 • virüsler
 • mantarlara karşı da oldukça faydalıdır.

Karanfil, tüm faydalarının yanında, tıp alanında uçucu yağ, eugenol lokal anestezi ilacı ve diş ile diş etleri için antiseptik olarak tedavi amaçlı da uygulanmaktadır.  Eugenol bileşiği kan şekeri seviyelerini düşürmek için oldukça faydalıdır.

Karanfil, Asya ve Güney Amerika gibi tropik bölgelerde yetişir. Yaprak dökme özelliği olmayan bir ağacın çiçeğinden elde edilir. Genellikle yemeklerimizde baharat amaçlı kullandığımız karanfilin bilmediğimiz birçok faydası var. Özellikle Asya’da birçok hastalığın tedavisi için çok eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. En fazla da çay ve yağ formları kullanılır.

Karanfilin botanık ise Eugenia caryophyllus’dur. Tomurcuklarının toplanma zamanı ağacın yaprakların mora döndüğü zamandır. Karanfil Çin’de oldukça eski zamanlardan beri tedavi için kullanılmaktadır.

Karanfilin Besin Değeri:

Karanfil; protein, demir, karbonhidrat, kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum ve hidroklorik asit bakımından oldukça zengindir. Bunun dışında  A ve C vitaminleri, manganez ve diyet lifleri açısından da zengindir.


Karafilin 24 Faydası 

1) Sindirim sisteminin düzenlenmesine yardım eder.

2) Dişeti hastalıkları için tedavi amaçlı kullanılır.

3) Diş ağrılarını dindirir.

4) Şişkinliğin giderilmesine yardımcıdır.

5) Kusmayı önler.

6) Mide bulantısını azaltıcı özelliği vardır.

7)Güçlü bir antiseptik özelliğine sahiptir.

8) Kan dolaşımını hızlandırıcı etkisi vardır.

9) Sindirim sistemiyle alakalı kanser çeşitlerine karşı güçlü bir koruma sağlar

10) Karanfil, grip, nezle ve balgam gibi sorunların giderilmesi için oldukça faydalıdır.

11) Balgam söktürücü özelliği vardır.

12) Yüksek ateşi düşürür.

13) İshal sorunları için kabız yapıcı etkisi mevcuttur.

14) Kalp sağlığı için oldukça yararlıdır.

15) Yaşlanma karşıtıdır.

16) Kan dolaşımını hızlandırır.

17) Hafızayı güçlendirir.

18)Ağız kokularını giderir.

19) Dİş eti kanamalarını durdurur.

20) Kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olur.

21) Yapılan bilimsel çalışmalar ışığında afrodizyak etkisi olduğu da bildirilmiştir.

22) Stresle başa çıkmak için bire birdir.

23) Kronik yorgunluk ve halsizliğe oldukça iyi gelir.

24) Anti bakteriyel özelliği vardır.

 

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

 • Kurutulmuş olan 6-7 diş karanfili havanda toz gibi olana dek dövünüz.
 • Kaç bardaklık çay istiyorsanız, o kadar suyu kaynatın ve ocağın altını kaynadıktan sonra kapatın.
 •  Ardından karanfil tozunu bu suyun içine atın.
 •  Kapağı kapalı halde 10 dakika demlenmesi için bırakın ve ardından için. Çayın daha sert ve etkili olmasını istiyorsanız, 20 dakika demlemeniz gerekir. Karanfil çayları 3 gün boyunca buzdolabında muhafaza edilebilir.

 

Karanfil Nasıl Muhafaza Edilir?

Karanfil; serin, karanlık ve kuru bir yerde saklanmalıdır. Cam şişeler içinde ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Bu sayede diş karanfilleriniz 1 yıl boyunca tazeliğini koruyabilir. Öğütülmüş karanfilleriniz ise aynı şekilde cam şişelerde 6 ay boyunca muhafaza edilebilir.

Karanfilin Zararları

 • Genellikle yemeklere tat vermek adına kullanılan karanfilin yararları kadar zararları da olabilir. Fakat aşırı karanfil çayı içmenin etkisi hakkın yeterli bilimse çalışma bulunmamaktadır. Yetişkin olmayan, henüz yaşı genç olan kişilerin karanfil yağını oral yolla almaları sakıncalıdır. Aynı şekilde diş etleri üzeride de karafil yağını uzun süre kullanmak çeşitli hasarlara yol açabilir.
 • Kuru karanfil, ağızda hassasiyet oluşmasına yol açabilir. Bunun dışında tahrişe de sebep olabilir. Oral yolla karanfil yağı kullanmak, karaciğer hasarı ve vücutta sıvı dengesizliğine yol açabilir.
 • Gebe ya da emzirme dönemindeki annelerin düzenli olarak karanfil çayı ya da yağı kullanması önerilmez. Bunun için doktorunuza başvurunuz.
 • Yapılan bazı araştırmalar, karanfilin pıhtılaşmayı yavaşlattığını bildirmiştir. Bu sebeple cerrahi bir müdahale yapılacak ise öncesinde ve sonrasında karanfil kullanmanız sakıncalıdır. Şayet ameliyatınız planlı ise, operasyon gününden 2 hafta önce karanfil kullanmamaya özen gösterin.
 • Karanfil yağı aşırı miktarda tüketilir ise, zehirlenmeye sebep olabilir.

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.