Menü

Kekik Suyu ve 9 Faydası

 kekik-faydalari

 

 

 

Kekik her evin mutfağında mutlaka bulunur. Hoş bir kokusu vardır. Bu sayede salatalarda, sebze yemeklerinde, et yemeklerinde, balık yemeklerinde mutlaka kullanılır. Bu güzel tadı ve aroması dışında insan sağlığına yararları ile gündeme gelmeye başlamıştır.Kekik, çeşitli hastalıkları giderebilme özelliği ile doğal bir tedavi yöntemi ile hayatlarımıza girmiştir. K vitamini ve demir başta olmak üzere kalsiyum, besin lifi, magnezyum açısından zengin olan kekik, antioksidan özelliği ile vücudu güçlendirir. Bu sayede hastalıklara karşı vücuda kalkan görevi görür. Kekik suyunun yararları arasında; harici kullanımda antiseptik özelliği ile yaraları mikroplardan arındırması, gargara olarak uygulandığı taktirde ağız hijyenine katkı sağlaması ve öksürüğü geçirmesi sayılabilir.

 

 1. Öksürüğü kesici özelliği vardır.
  Öksürük ve bronşit gibi solunum yolu ile alakalı sorunlarda yaygın olarak kekiğe başvurulur. Yapılan araştırmalar kekiğin, kekik suyunun ve kekik çayının akut bronşit ve kuru öksürüğün tedavisine yardımcı olduğu bildirmiştir.  German Commision E adı verilen bir kurum, Almanya’da hastalıkların tedavisi için bitkilerin kullanılmasını yaygınlaştırmaya çalışan bir kurumdur. Bu kurumdan bildirilen yayınlara göre kekiğin öksürük tedavisinde kullanımını onaylamıştır. Kronik öksürük için kekik suyu ya da kekik çayı içmeniz bu sorunun giderilmesine yardımcı olacaktır.
 2. Mikropları Temizlemede Kekik Suyu!
  Kekik suyu ve kekik yağı harici şekilde cilt yüzeyine uygulandığı zaman mantar gibi hastalıkların tedavisi için yardımcıdır. Bunun dışında kekik suyu ile düzenli olarak ağız çalkalamak doğal bir gargaradır. Kekik suyu ağızdaki baktelerinin sayısını azaltır. Bu sayede de diş çürümleri ve dişeti hastalarının önüne geçer.
 3. Antioksidan özelliği vardır.
  Antioksidan etkisi olan vitaminler açısından zengin olan kekik suyu, toksinlerin vücuttan oldukça hızlı bir şekilde temizler. Bununla beraber vücudun direncini arttırmayı sağlar. Vücudun hastalıklara karşı savaşına destek olur.Bunun dışında kekiğin ihtiva ettiği “Thymol” ismi verilen bileşenin anti-aging özellikleri olduğu uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu bileşen hücre yenilenmesine yardımcı olur. Hücrelerin canlılı oranlarını arttırır. Organların işlevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmeyi sağlar.
 4. Sindirimi kolaylaştırır.
  Kekik, bitki uzmanları tarafından sindirimi düzenlemek adına tavsiye edilen bitkilerin başında gelir.  Özellikle hemoroid sorunu olan kişilerde, ağrıları şiddetlendiren kabızlık problemini önlemek adına tavsiye edilir. Yüksek lif barındırdığı için gaz ve şişkinlik gibi sindirim kaynaklı sorunların tedavisi için oldukça etkilidir.
 5. Saç Bakımı için olmazsa olmazdır.
  Kekik yağı çok uzun yıllardır saç tellerini canlandırmak için kadınlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılır.Bunun dışında saç köklerini güçlendirir ve dökülmeleri engeller.Bu etkisinden faydalanmak için 8-10 damla kekik yağı ile 20-30 damla taşıyıcı yağla (jojoba yağı, badem yağı ya da zeytinyağı) ile karıştırın. Saç derinize bu karışımla masaj yapın, 10 dakika kadadr bekletip durulayın.
 6. Adet Sancılarını azaltır.
  Kekik, kasılmaları azaltır. Bu sebeple adet döneminde yaşanan ağrıları hafifletici özelliği vardır. Bu etkiden faydalanmak için çayını ya da suyunu içebilirsiniz.
 7. Romatizmalara iyi gelir.
  Romatizma ağrıları dayanılamayacak raddeye geldiğinde, ağrıyan bölgelere kekik yağıyla masaj yaparsanız bu ağrıları hafifletebilirsiniz. Fakat kekik yağı uçucu bir yağdır. Bu sebeple doğrudan cilt yüzeyinde kullanılır ise tahrişe yol açabilir. Bunu önlemek adına 1/5 ya da 1/10 oranından taşıyıcı yağlarla karıştırmanız daha uygun olacaktır. Misalen 5 damla kekik yağı ile 20 damla badem yağını karıştırıp sürmeniz gerekir.
 8. Kaşıntıyı giderici özelliği vardır.
  Böcek ısırığı, egzama ya da çeşitli sebeplerle meydana gelen kaşıntılar için kekik suyu, doğal bir çözümdür.  Bir parça pamuğa bir kaç damla kekik suyu damlatın ve ilgili alana sürüp kurumasını bekleyin. Durulamayın.
 9. Sivilceye iyi gelir.
  Antiseptik ve mikropları temizleyici özelliklere sahip olan kekik suyu, akneleri gidermektedir. Sivilcelerin oluşumu için uygun ortamı taramur eden kekik suyu, var olan sivilcileri de azaltır. Gün içinde pamuk suyuna kekik bandırın ve ilgili bölgeleri temizleyin. Kekik yağı kıllanmak sivilcelerin olduğu alanı tahriş edebilir. Bu yüzden kullanılması önerilmez.

Kekik Suyu Nasıl Hazırlanır?

Tek başına kekik suyu acı bir tada sahiptir. İçmekte zorlanabilirsiniz. Bu sebeple kekik suyunu farklı bitkiler ve sebzelerle karıştırabilirsiniz.

Gerekli olan malzemeler:

1-2 tutam taze kekik,

2-3 adet domates,

1 adet limonun suyu

Yapılışı:

Domatesin suyunu sıkıyoruz ve sonra içine taze kekik ve limonu koyup 5 dakika bekletiyoruz. Ardından içiyoruz. Arzu ederseniz katı meyve sıkacağına domatesle beraber taze kekiği de koyuyabilirsiniz.

Kekiğin suyunu hazırlamak istemiyorsanız ya da bunun için zamanınız yok ise, çayını da yapabilirsiniz. Bir büyük bardak kekik çayı için 1 çay kaşığı kurutulmuş kekik ya da 2 çay kaşığı taze kekiği temin etmeniz yeterlidir. Suyu kaynatıp bardağa koyun içine de kekiği atun. 5 dakika demlenmesini bekleyin ve ardından için. Şayet tadı keskin ise içerisine bal ya da limon koyabilirsiniz. Demlenme süresi arttıkça çayınız acı bir tat alacaktır.

Kekiğin faydalarından tam olarak yararlanmak adına suyu ya da çayını içmek gerekmez. Yemeklerinizle ya da salatalarınızla kekik tüketmekle de aynı faydalardan yararlanabilirsiniz. Misalen taze kekiği salatalarınıza ilave edebilirsiniz ya da kurutulmuş kekikle yemekler hazırlayabilirsiniz.

Kekikli Piliç İçin Malzemeler;

1 paket kemiksiz tavuk budu

4 çorba kaşığı zeytinyağı

3 diş sarmısak

1 limonun suyu

1 çorba kaşığı kekik

1 çay kaşığı pul biber

karabiber

Kekikli Piliç Yapılışı;

Kekikli piliç hazırlamak için öncelikle zeytinyağının içine ezmiş olduğumuz sarımsağı, limon suyunu, kekik, pul biber ve kara biberi koyarak karıştırıyoruz. Hazırladığımız sosa butları batırıyoruz ve güzelce harmanlıyoruz.

Kapağını kapatıyoruz ve buzdolabında yarım saat beklemesi için bırakıyoruz. Önceden ısıttığımız 180 derecelik fırınımızda kızarıncaya kadar pişiriyoruz. Herkese afiyetler olsun.

 

Kekiğin Zararları Nelerdir?

Tıpkı diğer bitkilerde olduğu gibi kekiğin de aşırı tüketilmesi çeşitli sorunlara yol açabilir. Nane ve aynı familyadan olan bitkilere alerjisi olanların kekiğe de alerjisi olabilir. Bu sebeple kekik tüketmeleri önerilmez. Aşırı kekik suyu ya da kekik çayı içmek reflüyü azdırabilir, baş ağrısı ve baş dönmesine yol açabilir. Kolit hastalarına kekik ve kekik suyu tavsiye edilmez. Bunun dışında kekik yağı ağız yoluyla alındığı zaman toksik etkisiye yol açabilir.

Hamilelik ve emzirme süreçlerinde kekik tüketiminin hangi yan etkilere yol açacağı hakkında yeterli araştırma bulunmamaktadır. Bu sebeple kekik yağı, kekik suyu ve kekik çayının aşırı tüketilmesi önerilmez. Besinlerle alınan miktarlar genel olarak güvenli miktarlardır. Bu miktarın üzerine çıkılmamalıdır.

Kekiğin Besin Değeri

Kekik eski zamanlardan beri antiseptik, iltihap önleyici, kas kasılma semptomlarını etkileyen, odaklanmayı arttıran ve sindirim sistemi düzenleyen bir bitki olduğu için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bütün bu etkileri ise yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Her faydası için yeterli bilimsel araştırma yapılmasa da kanı temizleme, kabızlık sorununa iyi gelme, ağız içi bakterilerine karşı savaş açma, adet sancılarını ağrı kesici kullanmadan hafifletmek için yaygın olarak başvurulan bir bitkidir. Kekiğin bir diğer mühim özelliği ise antioksidan, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir bitkidir. Kekik tüm bunların yanında demir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, manganez mineralleri ve A, C, E, K, B6 vitaminleri yer almaktadır.

2 çay kaşığı kekik (yaklaşık 3 gr)

Günlük K vitamini gereksinimin %60’ını

Günlük demir gereksinimin %20’sini

Günlük manganez gereksinimin %11’ini

Günlük kalsiyum gereksinimin %5’ini

Günlük besin lifi gereksinimin %4’ünü karşılar.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.