Menü

Kiraz ve Faydaları

 

kiraz-ve-faydalari

Kiraz birçok tatlı daa ve tarifte kullanılır. Pek çok içecek ile şekerlemelerde kullanılır. Oldukça yayın olarak kullanılan bir meyve olmasına faydaları çok fazla bilinmemektedir. Halbuki son zamanlarda kirazın faydaları üzerine yapılan çalışmalar artmıştır. Bu araştırmanın neticesi sağlık kuruluşlarının web sitelerinde yer almaya başlamıştır. Kiraz yalnızca çocuklarımızın kulaklarına küpe yapmak için beklediğimiz bir meyve olmaktan çıkmıştır. Faydaları için tüketilmesi gereken meyveler içerisinde . Kirazın faydaları içerisinde en dikkat çeken nokta, meyvenin antioksidan bakımından zengin olması ve bu şekilde pek çok organı hücre hasarına karşı koruyucu özelliği olmasıdır. Buna ilave olarak tam bir vitamin ve mineral deposudur. Kiraz C, A, K vitaminleri ile fosfor, demir ve kalsiyum gibi mühim mineraller bakımından oldukça zengindir.

Kirazın Besin Değerleri

100 gram tatlı kiraz;

 • Günlük C vitamini gereksinimin %12’sini (7.0 mg)
 • K vitamini gereksiniminin %3’ünü (2.1 mcg)
 • B6 vitamini gereksiniminin %2’sini
 • Folat gereksiniminin %1’ini (4.0 mcg)
 • A vitamini gereksiniminin %1’ini (64IU)
 • Kalsiyum gereksiniminin %1’ini (13.0 mg)
 • Demir gereksiniminin %2’sini (0.4 mg)
 • Magnezyum gereksiniminin %3’ünü (11.0 mg)
 • Fosfor gereksiniminin %2’sini (21.0 mg)
 • Potasyum gereksiniminin %6’sını (222 mg)
 • Bakır gereksiniminin %3’ünü 0.1 mg)
 • Manganez gereksiniminin %4’ünü (0.1 mg) karşılar.

Şayet sindirim problemleri söz konusu ise ve sık sık kabızlık yaşanıyor ise kiraz, bu sorunlara oldukça faydalıdır. Çünkü kiraz, bağırsakların hareketlerini düzeltir ve kabızlığı önleyen besin lifinden yüksek miktarda barındırır. 100 gram kiraz günlük olarak alınması gereken besin lifinin %8’ini karşılar.

Kirazın Sağlığa Faydaları

Beyin Sağlığı: Yaş ilerledikçe beyin hücreleri arasındaki iletişimde azalma olur. Bu durumun neticesinde zihinsel aktivite yavaşlayabilir ve hafıza problemleri ortaya çıkabilir. Düzenli şekilde kiraz tüketerek ilerleyen yaşlarda meydana gelen bu durum için tedbir alınabilir, bu süreç yavaşlatılabilir. Kiraz içinde yer alan antioksidanlar gelişmiş hücreleri tahrip eden ve zaten vücudumuzda olan serbest radikallere karşı koruma için faydalıdır. Ne kadar az hücre zarar görürse, beyin o kadar güçlü olur. Hafızanın o denli güçlü olmasına fayda sağlar. Bu antioksidanları kiraz haricinde, siyah erik, böğürtlen, ahududu, çilek, avokado, portakal ve kırmızı üzüm gibi meyvelerden de alabilmek mümkündür.

Uykusuzluk: Kiraz, beyinde uyku düzeninin sağlanması için kullanılan “melatonin” barındırır. Vücudumuz normal şartlarda yeterli miktarda melatonin üretimi yapabilir, fakat çeşitli çevresel etkenler; yapay aydınlatma, tv ekranı ya da bilgisayar ekranından gelen ışık gibi etkenler melatonin seviyesini düşürür ve yatağa girildiği andan itibaren uykuya geçişi güçlenebilir. Uyumadan bir kaç saat önce kiraz tüketilmesi, eksik melatoninin tamamlanmasına yardımcı olur ve uykuya geçiş o kadar kolay gerçekleşir.


Kilo Kontrolü: 100 gram kiraz yaklaşık 60 kalori barındırır. 1 dilim beyaz ekmeğin 80-90 kalori olduğu ele alınırsa, özellikle rejim anında yemek ihtiyacı duyulduğunda kiraz yemek oldukça faydalıdır. Kirazın %75’i sudur. Midede daha az kalori ile daha fazla tokluk duygusu sağlanabilir. Besin lifi açısından da oldukça zengin olduğu için daha uzun süre tokluk duygusu yaratır.  Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus ise tüketilen kirazın miktarı olmaktadır. Çünkü kirazın kalorisinin büyük bir bölümü şekerden dolayıdır ve fazla yenildiği zaman diyet yapılıyor ise olumsuz yönde etkileyebilir.

İltihap Önleyici: Bilimsel çalışmalar, kirazda yer alan “antosiyanin”nin iltihap arttırıcı çeşitli enzimleri (cyclooxygenase-1 ve 2) baskıladığını bildirmiştir. Bu özelliği ile kiraz gut artriti, fibromiyalji (ağrılı kas rahatsızlığı) ve kronik spor sakatlıkları sebebi ile ortaya çıkan ağrıların daha az duyulması için tavsiye edilen meyveler içerisinde bulunmaktadır. Hatta “California Kiraz Danışma Kurulu”nun kirazın ağrıya olan etkisi hususunda “20 tane kiraz yemek 1 aspirin almaktan 10 misli daha etkilidir” gibi bir açıklaması da bulunur.

Gut Hastalığı: Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen bir çalışmaya göre kiraz, gut hastalığına bağlı gerçekleşen eklem ağrılarını %35 ile %75 arasında düşürür.

 

Kirazın Öteki Faydaları

 • Şeker hastalığı riskini azaltır,
 • Cildi korumaya yardımcı olur,
 • Yaşlanma belirtilerinin gecikmesine yardım eder,
 • Antioksidan etkisiyle kansere karşı tedbirdir,
 • Kalp ve damar sağlığını korumaya yardım eder,
 • Nörolojik hastalıkların görülme riskini düşürür,
 • Bağışıklık sisteminin sağlamlamasını sağlar.

 

Kirazın Zararları Nelerdir?

 • Çok aşırı kiraz tüketilmesi, alınması gerekenden fazla şeker ve besin lifi tüketmek anlamına gelir. Besin lifi ishal ve kabızlık sorunlarının düzeltilmesine faydalı olur, fakat “fazla” besin lifi bu problemlerin tetiklenmesine sebep olabilir. 1 avuç kiraz insanları oldukça çeşitli hastalıklara karşı korumak için birebirdir, fakat 1 kilo kiraz midenin bozulmasına yol açar ve  mide bulantısı ve kusmaya yol açabilir. Şayet organik kirazlar tüketilmiyor ise, fazla kiraz tüketerek, kiraz yetiştiriciliğinde yaygın olarak kullanılan kimyasal haşere ilaçlarına maruz kalmak olasıdır.

Kiraz Ağacı Hakkında Bilgiler

 • Kiraz ağacından bahsetmek, kirazın faydalarını algılayabilmek için oldukça önemlidir. Çeşitli kiraz türleri olmasına rağmen kiraz ağaçları “Prunus” familyasındandır. Türkiye’de yetiştirilen kiraz ağaçlarının büyük bir kısmı “Prunus avium” ismi verilen çeşittir ve bu ağaç Kuzey Afrika, Batı Asya, Tunus ve Fas’ta yetiştirilir. Ekşi kiraz ağacı ise daha çok Türkiye dahil olmak üzere Avrupa ve güneybatı Asya’da yetişir. Türkiye, Rusya ve Ukrayna’dan sonra dünyanın 3. büyük ekşi kiraz ve en büyük tatlı kiraz üreticisi olarak yer alır.
 • Az güneş gören kiraz ağacının yaprakları, olabildiğince ışık almak adına çok büyük olur. Çok güneş alan yapraklar ise “fotosentez” potansiyelini fazlalaştırmak için kalınlaşır. Kış aylarında yapraklarını döker ve kiraz ağacının boyu 30 metreye kadar çıkabilir. Kiraz ağacı bahar aylarında yeni yapraklarla beraber, beyaz çiçekler açar. Kiraz meyvesi insanlar için ne kadar faydalı ise, hayvanlar için de oldukça faydalıdır.

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.