Menü

Kirlerle Başa Çıkmada Pratik Çözümler

 

Temizlik-pratik-bilgiler

Kirler özellikle ev hanımı olan bayanlar için her açıdan büyük bir sıkıntı yaratmaktadır. Gerek kıyafetlerimizde gerek mutfak gereçlerindeki gerekse yüzeylerdeki kirler ve lekeler hanımlara oldukça büyük sorunlar çıkarmaktadır. Bu kirlerle baş etmek nasıl baş edileceğini bilmediğimiz takdirde oldukça zordur fakat doğru taktiği bilmemiz halinde her türlü kir kolaylıkla bulunduğu yüzeyden temizlenebilmektedir.


Örnek vermek gerekirse mutfak gereçlerimizde tavalarımızda yaptığımız yemeklerden ötürü sıklıkla lekeler ve kirler oluşmaktadır. Kuruduğu zaman oldukça inatçı hale gelebilen bu kirlerle başa çıkmanın yolu karbonat ve sirkeden geçmektedir. Bir bardak suya 2 çorba kaşığı karbonat ilave edip bunu yarım su bardağı sirke ile karıştırmamız halinde elde edeceğimiz karışımı teflon tavamıza dökmemiz ve 10 dakika civarında bir süre kaynatmamız tüm lekelerin kolayca çıkmasını sağlayacaktır. Herhangi bir sebepten ötürü yaktığınız çelik tencerenizi tekrar eski haline getirmeniz de mümkündür. Bu işlem yine karbonat ve sirke ilişkisinden ibarettir ve bir tatlı kaşığı karbonatın bir fincan sirke ile karışım haline getirilmesi ve bu karışımın tencerede kaynatılması sonucu yanık izlerinin geçmesi oldukça muhtemeldir.

Bir diğer yaygın sorun olan kireç lekelerine çözüm ise limondur. Lavabolarda oluşan kireç lekelerini limon ile hızlı bir şekilde ovmamız halinde geçirmemiz mümkündür. Çaydanlık gibi gereçlerin içinde meydana gelen kireç kalıntılarını yok etmenin yolu ise soyulmuş patates kabuklarını koyup uzun bir süre kaynatmaktır.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.