Menü

Kivi ve Faydaları

kivi-ve-faydalari

 

 

Kivinin anavatanı Çindir. Kivi, dünyaya bu bölgeden yayılmıştır. Dünyaya yayılması ise, 1900’lü zamanlarda gerçekleşmiştir. Kiviyi sağlık bakımından da oldukça değerlidir. Bunun sebebi ise içeriğinde olan mineral ve de vitaminler olmaktadır. Kivi, vitamin çeşitlerinden özellikle A ve C vitamini açısından oldukça zengin olmaktadır. Yine bunun haricinde, bu meyvenin yapısında E vitamini de vardır.

Kivi, vitamin açısından zengin olarak bilinen turunçgillerden 4-5 misli daha fazla vitamin barındırır. İnsan sağlığı açısından bu vitaminler oldukça faydalıdır. Bunların dışında, kivi potasyum, kalsiyum, magnezyum ve de demir gibi mineraller açısından da oldukça zengin bir meyve olmaktadır. Besleyici değer açısından değerlendirildiğinde ise, kivi bu bakımdan da oldukça zengindir. Öyle ki günde yalnızca 1 adet tüketilen kivi, kişinin 1 günlük A ve de C vitamini gereksinimi tek başına karşılar. Kivi meyvesi bu çeşit besin maddeleri içerirken, bu meyveyi bu kadar değerli yapan en mühim maddeler ise, C vitamini, Beta Karoten ve de potasyumdur. Kivi, pektin ve de flavonitler de barındırır.

Kivinin Diğer Faydaları


  • Yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya konan faydalardan biri de kivinin özellikle gelişim çağındaki çocuklar için oldukça mühim etkilerinin olduğunu ortaya koymuştur. 6-7 yaşındaki çocuklarda, kivi solunum yolları bakımından oldukça faydalıdır. Yine bunun dışında çocukların yaşamış olduğu nefes darlığı, burun akıntısı, hapşırma, kronik öksürük ve de gece öksürüğü gibi problemlere de kivi faydalıdır. Bunlar dışında ortaya konan, yeterli miktarda kivi yiyen çocuklarda burun akıntısının %28, hapşırmanın %41, nefes darlığının %32, gece öksürüğünün %27 ve de kronik öksürüğün %25 oranında azaldığı ortaya konulmuştur. Kivinin bu çeşit etkilere sahip olmasının en büyük sebebi ise, kivinin sahip olduğu flavonoitlerin olduğu düşünülmektedir. Bu madde, özellikle de hücrede ortaya çıkan hasarı minimuma indirmek için çok etkilidir.
  • Kivinin yapısında pektin vardır. Pektin de oldukça önemli bir maddedir. Bu maddenin en mühim tarafı ise vücutta olan toksinleri temizleme olarak ortaya konmaktadır. Yine bunun dışında, pektinin kolestrole de olumlu etkileri vardır. Petkin tarafından kötü yapıdaki kolesterolün düşmesi sağlanır. İyi yapıdaki kolesterol ise yükselir.
  • Kivi, içerisindeki etken maddeler ile bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıkların oluşma riski için bünyeyi güçlendirir.
  • Kivinin içerisinde olan çeşitli maddeler antimutajenik maddelerdir ve bu maddelerin en önemli özelliği kanseri engellemek için yarar sağlar.
  • Kivinin solunum yolu hastalıklarına iyileştirici etkisi vardır. Özellikle de astım ve de öksürük gibi problemlere kivi oldukça faydalıdır.
  • Kivi, vücutta yer alan kılcal damarların yapısını sağlamlaştırır.
  • Kivinin, kan inceltici etkisi de vardır. Bu etki sayesinde kandaki yağ oranını ve de kan basıncını düzenlemede olumludur.

Kivi: A ve C vitaminleri ile potasyum bakımından oldukça zengindir. Kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller açısından da oldukça etkindir. Besleyici değeri yüksektir.

Kivi Nasıl Kullanılır?

Kivinin meyvesi yenilerek tüketilebilir. Bunun dışında cilt bakımı için de uygulanabilir. Dilimlenmiş kivi cilde konulduğu taktirde cildin beslenmesini sağlar ve nemlenmesi için fayda sağlar. Bunun dışında, kivi ezilebilir suyu çıkarıldıktan sonra elde edilen püre yıpranmış ve kırışmış ciltler için maske olarak uygulanabilir.

 

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.