Menü

Lavanta ve Faydaları

 

lavanta-ve-faydalari

 

 

Lavantalar rengi ile oldukça dikkat çeken, hoş bir çiçektir. Lavantanın kokusunun güzelliği ise şiirlere bile konu olmuştur. İşte, lavantanın faydaları ;

Lavanta, karaciğer için oldukça faydalıdır ve birçok faydası bulunur. Karaciğerin düzenli şekilde çalışması için yardımcı olur, karaciğer yetmezliği, hepatit gibi hastalıklar için yararlıdır. Karaciğere destek olması adına günde 1-2 defa ağzınızda lavanta çiğneyebilir ya da çayını içebilirsiniz.

Lavanta Bitkisi ve Çiçeği: Karabaş otu olarak da bilinir, güzel kokulu mavi ve beyaz renklerde çiçekler açan bir çiçektir.

Günde 2 bardak lavanta çayı içmek, romatizma ağrılarının kesilmesine yardım eder. Saçlar için ise lavantayı kaynatmak ve soğuyan suyunu kullanmak gerekir. Bu şekilde kullanımı saç dökülmesine çözüm maiyetindedir. Bunun yanınd asaçların güçlenmesini sağlar.

Gözlerde çıkan arpacık veya alerji sebebiyle kaşıntı ve tahrişlere lavanta çiçeği yaprağı ile kompres yapılması halinde gözlerin rahatlaması sağlanır. Lavanta yağı ile şakaklara masaj uygulanırsa migrenin hafifletilmesine yarar. Hergün 2-3 damla lavanta yağı içmek cinsel açıdan kuvvetlendirici etki yapar. Lavanta, yatıştırıcı özelliği ile de bilinir. Özellikle bölgesel alerjilerde ve kaşıntılar için kullanılması, bu sorunların önlenmesine yardımcı olacaktır.

Lavantanın, idrar söktürücü özelliği de oldukça faydalıdır. Özellikle diyet yapan insanlar için kullanılması tavsiye edilir. Bunun dışında lavanta, böbrek ve sindirim sistemi sorunları için tedbir açısından kullanılır. Mide ve bağırsaklarda ortaya çıkan gazı bir araya toplar ve rahat boşaltılması için yardım eder. Gaz sebebiyle oluşan şişkinliğin oluşmasını engeller. Bulantı ve kusmayı önleyici özelliği vardır.

Lavanta yağı ile egzama, yanık, sedef hastalığı gibi belirli deri hastalıklarını tedavi edici özelliği vardır. Lavanta yağı, masaj yapar gibi sürülürse deride hızlı bir iyileşmeyi sağlar. Cildi beslemesi ile hızla bir şekilde onarılmasını sağlar. Bunun dışında akne tedavisinde aspirin ile uygulanan lavanta yağı aknenin hızla geçmesini sağlar. Uzmanlar, lavanta yağının fazlasının metabolizmada zehirlenmelere yol açabileceğini ortaya koymuştur, bu nedenle emziren anneler, gebe anne adayları dahil olmak üzere günde 4-5 damladan fazla kullanılmamalıdır.

Lavantanın Faydaları: Yatıştırıcı ve uyarıcı özelliğiyle ortaya çıkar. İdrar ve gaz söktürmesi ile ünlüdür. Karın şişliği ve migren ağrılarında ise birebirdir. Romatizmanın yol açtığı sorunları hafifletir. Mikrop öldürücü etkisi vardır. Kokusu bile vücuda kuvvet ve ferahlık verilmesini sağlar.


Lavanta Nasıl Kullanılır?

Genellikle kokusu için temizlik maddelerinde kullanılır. Lavantadan lavanta yağı ve lavanta kolonyası üretilir. Kokusu tahtakurtu, güve gibi böceklerin uzaklaştırılması için kullanılır. Lavanta çayı, romatizma ağrılarının hafifletilmesi için kullanılır, bunun dışında saç derisine sürüldüğü durumlarda saç dökülmesinin azalmasına yardım eder. Lavanta yağı bulantı ve kusmaların düzelmesini sağlar. Lavanta yağı bunun dışında başta egzama ve yanık olmak üzere sedef, akne gibi cilt sorunları için bilimsel olarak kanıtlanmış şekilde iyi gelir. Yemek ve salatalara 2-3 damla lavanta yağı katılabilir. Bu hem salatayı lezzetli hale getirir hem de cinsel gücü arttırıcı etki gösterir. Lavanta yağı zehirlenmelere ve farklı sağlık problemlerine sebep olabilir, bu yüzden günde 5-6 damladan fazla almamak gerekir. İçki içenler, gebeler ve emziren anneler lavanta kullanmamalıdır.

Lavantanın Saça Faydaları
Lavanta yağının saça ilk olarak yarar gösterdiği durumlar, saç derisindeki yağı dengeler ve saçların gün içinde aşırı yağlanmasını engellerler. Geleneksel şekilde bir diğer kullanımı ise saç dökülmesine karşı saçlara güç kazandırmaktır.

Lavantanın Diğer Faydaları

Lavanta yağı, saç derisine olduğu kadar cilt için de oldukça faydalıdır. Güneş sebebiyle çok yanan ve acıyan bölgelere pamuğa damlatılan lavanta yağını uygulamak hassasiyetin alınmasına yardım eder ve acının hafifletilmesi için yardımcı olur. Bunun dışında hafif yanık tedavisinde de kullanmak ie yarar. Aknelerin çok olduğu kısımlara günlük olarak 1-2 damla lavanta yağı damlatılıp pamukla bakım yapmak gerekir.

Faydalarını özetlemek gerekirse :

  • Stresle ilgili baş ağrılarına çok faydalıdır.
  • İştahı açmaya yardım eder ve sindirimin kolaylaşmasını sağlar.
  • Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürücü özelliği vardır.
  • Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumlarında kullanılmalıdır.
  • Uykusuzluk halinin düzeltilmesinde yardım eder.
  • Kusma refleksinin bastırılması için kullanılır.
  • İdrar söktürücü özelliği ile böbreklerin temizlenmesini sağlar.

 

Kullanım Şekli :

Çay : Kurutulmuş sürgün ve çiçeklerden 1 tatlı kaşığı alınır ve üzerine 1 bardak kaynar su dökülür, normal çay demler gibi 10-15 dakika süreyle demlendirilir ve çay yapılır. Bu çaydan, günde üç defa birer bardak içilmesi faydalı olacaktır.

Banyo : 60-70 gr lavanta çiçeği, 2-3 litre suya ilave edilir, kaynaması beklenir, 10-15 dakika demlenmesinin ardından süzülür ve banyo suyuna ilave edilir. Banyo süresi 15-20 dakika olmalıdır. Bu banyolar özellikle, kan basıncı düşük olan bireyler için iyi gelir. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Aşırı sinirli olan kişiler için dengeleyici bir rahatlık için oldukça fayda sağlar.

 

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.