Menü

Makyaj Malzemelerinin Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

pratik-bilgiler

Makyaj, kadınlar tarafından sevilerek yapılır, fakat makyaj malzemelerinin meydana getirdiği lekeler kadınlar için bir kabustur şüphesiz. Peki, bu lekeler nasıl çıkarılır, bu lekelerden kurtulmanın basit, pratik bir yöntemi var mıdır? Her malzemenin lekesi ve lekeyi çıkarma yöntemi farklıdır.


Oje lekesi: Oje lekesi, çıkarılması en zor ve zahmetli olan bir lekedir. Ojeyi çıkarmak için aseton ya da eter-alkol karışımı kullanılmalıdır. Aseton ya da eter ve alkol karışımına bir parça havlu ya da kumaş batırıyoruz. Bu havlu ile lekenin olduğu bölgeyi ovalayarak iyice siliyoruz. Leke çıkmaması durumunda işlemi leke çıkana kadar tekrarlıyoruz. Aseton ve eter- alkol karışımı, her iki madde de yanıcı madde olduğu için ateş olan yerde ya da sigara kullanırken leke çıkarma işleminin uygulanmaması herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek açısından önemlidir. İşlem uygulanan parçanın altına akıcı madde olmaları sebebi ile birkaç kat bez koymak faydalı olacaktır.

Ruj lekesi: Ruj lekesi de oje kadar olmasa da, zor ve can sıkıcı bir lekedir. Bu lekeyi çıkarmak için de eterden faydalanabiliriz. Ufak bir parça pamuğu etere batırıp lekenin olduğu yeri siliyoruz. Eterle sildiğimiz kumaşı su ve sabun ile yıkıyoruz. Eter yerine oksijenli su da kullanarak aynı işlemi uygulayabiliriz.

Fondöten lekesi: Fondöten lekesini çıkarmak için ruj lekesini çıkarmak için kullandığımız yöntemi kullanabiliriz.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.