Menü

Mama Sandalyesi Ne zaman Kullanılır?

bebek-bakimi

Mama sandalyesi ilk 6 ayda acil bir ihtiyaç değildir. Çünkü bebek ilk 6 ay boyunca annenin kucağında anne sütü ile beslenmektedir. Ancak 6. ay ile birlikte bebeğe ek gıdalar da verilmeye başlanmaktadır. 6. aydan itibaren bebeğin beslenirken 3 veya 4 yaşına kadar mama sandalyesine ihtiyacı vardır. Mama sandalyesi bebeğin beslenme alışkanlığı edinmesi ve düzene girmesi ile birlikte, el-göz-ağız koordinasyonun sağlanması gibi birçok faydalı tarafınında bulunması bakımında ailelerce tercih ediliyor. Ayrıca bebeğin aile ile aynı sofraya oturma imkanı da mama sandalyesi ile sağlanabiliyor. Böylelikle anne bebeği kucağına almak zorunda da kalmıyor. Bebek bir süre sonra kendi yemeğini kendisi de yemeğe başlayabiliyor.

Bebek mama sandalyesine ne zaman oturtulmalıdır?

Bebeğin beslenmesinde ek gıdaların alınmaya başlandığı 6. ay aynı zaman da bebekte de yeme alışkanlıklarının değişmeye başladığı dönemdir. Bebek bu dönemden sonra oturma pozisyonunda destekli veya desteksiz çeşitli gıdaları alabilmektedir. Bebek anne kucağı haricinde ek besinleri almaya başladığı 6. ayından itibaren mama sandalyesine oturtulmaya başlanabilir. Mama sandalyesi bebeğin sırt ve boyun kaslarının iyi gelişmesine yardımcı olur. Bebek yemeğini yerken mama sandalyesi sayesinde dik durur ve mama sandalyesinin önünde ve çevresinde bebeğin düşmemesi için koruyucu materyaller bulunması da hem anne hem de bebek için güven vericidir.

Mama sandalyesinden yararlanırken dikkat edilmesi gerekenler

Mama sandalyesinin doğru kullanımı

Mama sandalyesi alınırken dengeli olmasına ve belden bağlanabilen emniyet kemerinin bulunmasına çok dikkat edilmelidir. Anneye kolaylık oluşturması için mama sandalyesinin örtüsünün yıkanabilme özelliğinin olması da önemlidir.

Bebek mama sandalyesine oturtulduğunda emniyet kemerinin muhakkak takılı olması gerekir. Bebek mama sandalyesindeyken hareket etmek isteyebilir. Kendisini öne atabilir düşme riski ile karşı karşıya kalabilir. Tüm bunların yaşanmaması için emniyet kemerinin takılı olması çok önemlidir. Bebeklerin kaymalarının önlenmesi için kasık kemerinin de takılması gerekmektedir. Bebek mama sandalyesi üzerindeyken anne ve baba tarafından sürekli olarak gözetim altında tutulmalıdır.


Bebek beslenmeye başlamadan önce önlüğü, ağzının silineceği bezi hazır edilmelidir. Mama sandalyesinin temiz olması da çok önemlidir. Özellikle bebeğin yemek yediği bölüm her yemekten sonra mutlaka temizlenmelidir. Aksi halde yemek artıklarından dolayı o bölümde bakteriler üreyebilir. Bu durum bir sonraki beslenmede bebeğin mikrop kapmasına neden olabilir. Mama sanldayesinin hijyeni ve tüm bölümlerinin temiz olması çok önemlidir.

mama-sandalyesine-oturan-bebek

Bebeğin sandalye üzerinde daha rahat oturması ve kaymaması için yumuşak yastıklardan veya havlulardan yararlanılabilir. Böylelikle bebek de mama sandalyesinde daha rahat edecektir.

Bebek masa sanldayesindeyken bebeğin hareketine bağlı bir yere tekme atıp sandalyesinin devrilmesine neden olabilecek durumlardan uzak tutulmalıdır. Mümkün olduğunca mama sandalyesinde oturan bir bebeğin etrafında uzanabileceği duvar, koltuk veya masa olmamasına özen gösterilmelidir. Mama sandalyesinin tepsisi çıkartılırken bebeğin ellerine ve parmaklarının sıkışmamasına dikkat edilmelidir.

Mama sandalyesinin kemerleri, kilitleri ve katlama yerleri sık sık ebeveynlerce kontrol edilmelidir. Herhangi bir aksaklık durumunda bebek aksaklık giderilene kadar mama sanldalyesine oturtulmamalıdır.

Mama sandalyesi kullanımının faydaları

Mama sandalyesindeki bebeğin el ve göz uyumu hareketlerinde olumlu bir artış gözlenir. Bu durum bebeğin bardak tutmasına el becerilerinin gelişmesine de yardımcı olur. Bu durum bebeğe kendi kendine yemek yeme alışkanlığını kazandırmaktaki ilk adımdır. Bebek mama sanldayesinde kendi kendine yemek yemeye başladığında yemek dökebilir, etrafın da kirlenmesine neden olabilir. Bu durumu annelerin doğal kabul etmesi gerekmektedir. Çünkü bebeklerin bir yere dökmeden yemek yemeleri zamanla kazanılacak bir alışkanlıktır.

Bebekler özellikle anne ve babalarını taklit ederek öğrenirler. Bu yüzden anne ve babanın yeme alışkanlığı bir süre sonra bebeğin yeme alışkanlığına dönüşür. Bebeğin düzenli bir beslenme alışkanlığının kazanılması için ebeveynlerin beslenme alışkanlıklarının düzenli olması gerekmektedir.

Sofraya hep birlikte oturun. Bebeğinizin önüne tabağı koyup kendisine yiyebilme imkanı tanıyın. Bir süre sonra bebek gelişen el becerilerine bağlı olarak çatal, kaşık ve bardak gereçlerini daha iyi kullanacaktır. Bu durum da bebeğin sosyalleşmesine önemli bir katkı sağlayacaktır. Mama sandalyesinin bebek için 3 veya 4 yaşına kadar kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.