Menü

Mango ve Faydaları

 

mango-ve-faydalari

 

 

Ülkemizde dört mevsim de yaşanıyor, meyve bolluğundan bize yabancı gelen mango gibi meyvelere çok yüz vermiyoruz bu sebeple. Tropikal bir meyve olan mango, çok faydalı.  Üstüne üstlük tadı da gayet güzel.

Anavatanı, Himalaya Dağları’nın güney bölgeleri ve özellikle Hindistan ve Çindir. Mango, çoğunlukla 5-15 cm uzunluğunda ve 4-10 cm genişliğinde, 150-750 gram arasında değişen ağırlıklarda ve oval yapıdadır. Mango satın alırken mangonun sap tarafından çıkan aromaya dikkat etmek lazım. Bastırıldığında hafif yumuşaklık hissediyorsanız o mangoyu satın almasınz çünkü yenilecek kıvama gelmiş demektir. Şayet satın aldığınız mango olgun çıkmaz ise, mangoyu oda sıcaklığında bir adet elma ile birlikte bekletebilirsiniz. Bunun sebebi de elmanın doğal bir etilen gazı oluşturması ve mangonun olgunlaşmasınına yardımcı olmasındandır. Bu tekniği avakado için de uygulayabiliriz. Mangoyu oda sıcaklığında muhafaza etmek, daha lezzetli olmasını sağlar. Mangonun kabuğunda ve sapında bir reçine vardır. Bu reçinede urusiol ismi verilen bir madde bulunur. Bu madde deride döküntüye yol açabilir. Mango yüksek oranda su içerir. Su oranı yüksek olması hasebiyle kalorisi çok yüksek değildir. 1  adet mango yaklaşık 135 kaloridir. Mangoda yüksek oranda potasyum, A vitamin vebeta karoten bulunur. Mango enzimler açısından da zengindir. Çoğunlukla eti marine etmek ve yumuşatmak için kullanılır.

Kansere Tedbirinizi Mangoyla Alın!

Yapılan son çalışmalar, mangonun içindeki kuercetin, isokuercetin, astragalin, fisetin, gallik asitve metil gallat isimli antioksidanların kolon, meme, lösemi ve prostat kanserlerine karşı kalkan etkisi gösterdiğini ortaya koymuştur.

Kolestrol Düşürür!

Çok lifli bir meyvedir. Lifli meyveler kolestrol düşürür. Mangoda da  yoğun olarak bulunan lif, pektin ve C vitamini sayesinde serum kolesterolü ve özellikle LDL (kötükolesterolü) düşürücü etkisi ile bilinir.

Tansiyon ve nabız atışında problem olan kişilerin mango yemeye özen göstermesi gerekir. İçeriğindeki yoğun potasyum ile kalp atış hızını ve kan basıncını düzenler.

Cildin doğal güzelliğini sağlar, cildi temizler: Cilt için dahili ve harici olarak uygulanabilir. Sivilceleri yok eder ve kapalı gözeneklerin açılmasını sağlar.

Göz sağlığını korumaya yardımcıdır: 100 gram mango ile günlük A vitamini gereksinimin  %25’ini karşılayabilmek mümkündür. Mango, özellikle gece körlüğünü ve göz kurumasını önler. Mango, A vitamininin öncül maddesi olan, karaciğerde depolanan ve  gerekli olduğunda vücudun A vitaminine çevirdiği beta karoten içerir.


Karaciğerin temizlenmesi için yardımcıdır, detoks yapmak için mutlaka tüketilmesi gerekir, vücudu alkalize eder. İçeriğindeki tartarik, malikve sitrik asit vücudu alkalize eder. Bu sayede vücudun detoksififikasyonu(temizlenmesi) gerçekleşir.

 

Bağışıklığınızı güçlendirir: İçeriğindeki A ve C vitaminlerine ilave olarak 25 farklı karotenoid olan mango bağışıklık sistemini de oldukça güçlendiriyor. Barındırdığı C ve E vitaminleri kanser ve kalp hastalıkları ile erken yaşlanmaya yol açan serbest radikallerin zararlı etkilerini almaya yardımcıdır. Vücuttaki oksidatif stresi azaltır, toksinlerin atılmasını ve bu sebeple de hastalıkların oluşmasması için tebdirdir.

Konsantrasyonu arttırması ve hafızayı güçlendirmesi: Mango içeriğindeki glutamik asit ile hücrelerin daha aktif hareket etmesini ve çalışmasını sağlar, konsantrasyonun artmasını sağlar ve hafızayı güçlendirir.

Uzakdoğu’da mango, yemeklerde dahi kullanılır. Türklerin damak tadına yemekte meyve kullanmak pek uymadığı için salata şeklinde tüketebilirsiniz.

Mango Suyu Tarifi:

 • Yarım mango,
 • yarım ananas,
 • 1 havuç,
 • 1 şeftali
 • çok az taze zencefil
 • Bütün malzemeleri rondodan geçirin ve suyun hepsini içiniz. Yılmadan, pes etmeden bunu mümkünse hergün içmek oldukça faydalıdır.

Güne Enerjik Başlamak İsteyenler

 • Mangonun içeriğinde havuç suyu ve üç çeşit meyve vardır. Bu sebeple de enerji deposudur.  Güne başlamak için genelde yorgun olan bünyelerin mango tüketmesi gerekir.Özetlemek Gerekirse;
 • Mango potasyum, lif ve kuvvetli bir antioksidan deposudur. Kandaki kötü kolesterol olarak geçen LDL’nin düşmesine yardım eder.
 • A vitamini, karoten, C vitamini, flavanoidler gibi antioksidanlar ve potasyum içeriği çok yüksek olan meyve ve sebzeler kan basıncını azaltır ve hipertansiyonun önüne geçilmesine ya da kontrol altınta tutulmasına yardımcı olur.
 • Araştırmalar içerdiği andioksidanlar ile mangonun kolon, meme, lösemi ve prostat kanserlerine karşı koruyucu olduğunu ortaya koyar. Mango, tümörlü hücrenin yaşam döngüsünde büyümesini durdurduğu ortaya konmuştur.
 • Mango, içindeki lif ve sindirime yardımcı enzimler ile sindirimin hızlanmasını sağlar.
 • Çokca C vitamini, A vitamini ve 25 farklı çeşit karoten içerir bu sebeple de bağışıklık sisteminin oldukça güçlü olmasını sağlar. Enfeksiyonların tedavisi için çok etkilidir.
 • Mango şeker hastalığının kontrolünde yardımcı bir meyvedir. Yaprakları kandaki insülin düzeylerinin normal seviyede kalması için gereklidir. Bunun dışında mango düşük bir glisemik indekse sahiptir bu sebeple de kafi bir miktarda tüketilirse kan şekerinin  yükselmesine yol açmaz.

 

1 porsiyon Mango:

 • 98 kalori
 • 0,7 gr protein
 • 25,2 gr karbonhidrat
 • 2 gr posa
 • 27 mg sodyum
 • 0,2 gr yağ.Her serviste yaklaşık 12 mg kafein vardır. Çok fazla oranda beta karoten ve A vitamini C vitamin gereksinimin günlük %25 i, 10 mcg folat, 305 mg potasyum içerir. 1 porsiyon mango suyu içildiğinde 1,5 porsiyon meyve yemiş olursunuz.

 

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.