Menü

Muz ve Faydaları

muz-ve-faydalari

 

 

Hoş tadı ve kokusuyla yetişkinler kadar çocukların daen sevdiği meyveler arasında muz da yer alır. Yüksek mineral içerir ve bunun yanında sağlık için de en faydalı meyvelerden biri olarak ün yapmıştır. Kan basıncı düzeyinin sağlanması açısından oldukça önemli bir mineral olan potasyum bakımından muz, oldukça zengindir. Yüksek tansiyonu düşürmek için, damar tıkanıklığını önlemek için, kalbin normal işlevlerini yerine getirebilmesine yardımcı olmak ve bu sebeple kalp ve damarlar temelli hastalıklardan korunmak için mutlaka tüketilmesi gerekir. Muzun olumsuz tarafı ise yüksek oranda şeker içermesidir. 1 adet muzun ortalama 110 kalori gibi yüksek enerji değerine sahip olmasıdır.

Muzun Faydaları Kalp ve Damar Sağlığı: 1 muz ortalama 540 mg potasyum içerir ve potasyum kalp ve damar sağlığını korumak, tansiyonu kontrol altında tutmak için esas minerallerden biri olarak başı çeker. Muz gibi potasyum açısından zengin besinlerin tansiyon üzerine olumlu etkileri yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Örnek vermek gerekirse ABD’de 40 bin erkek üzerinde yapılan bir araştırmada yüksek oranda lif bakımından zengin olan ve potasyum açısından yüksek oranlara sahip bir beslenme programını takip edenlerin kalp krizi ve felç geçirme risklerinin ciddi oranlarda azalmıtır.Sonuçları “Archives of Internal Medicine”de yayıölanan bir diğer araştırma ise muz ve muz gibi yüksek lif içeren besinlerin düzenli şekilde tüketilmesi (günde en az 21 gr besin lifi) kalp hastalığına yakalanma riskini %12, damar tıkanıklığına yakalanma riskini %11 oranında azaltır. 10 bin yetişkinin 19 sene boyunca takip edilmesi ile sağlanan bu sonuçlar besin lifinin hayatı tehtid eden hastalıklar üzerinde etkili olduğunu ortaya koymak için oldukça önemli.
Mide Ülseri: Muz, aşırı mide asidi üretimini dengeler. Bu sebeple de mide ülseri oluşumunu engeller ve ülser varsa tahriş yapmasına engel olur. Muzun mide ülserinden korunmak için 2 farklı etkisi bulunur. Birincisi mide zarında uygulanan hücrelerin üretilmesini destekler ve zar üzerinde yer alan mukus tabakasını kalınlaştırarak mide asidine karşı daha sağlam bir koruma sağlar, ikincisi ise mide ülserine yol açan bakterilerin temizlenmesine fayda sağlamasıdır.

Sindirim: İshal sebebiyle yaşanan su kaybı vücutta mühim işlevi olan elektrolitlerin azalmasına sebep olur. Bu elektrolitler açısından zengin olan muz ishalin yol açtığı halsizliğe iyi gelir. Muz bu özelliği ile fiziksel güç gerektiren ve aşırı terlemeye yol açan egzersizler esnasında ve sonrasında yenebilecek en uygun meyvedir. Göz Sağlığı: Yalnızca muz değil, göz sağlığının korunması için önemli vitaminler olan A, C ve E vitaminlerini içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerekir. Göz hastalıklarından korunmaya ve gözlerin bozulmasını engellemek için bu şarttır. Bu konuda 100 bin erkek ve kadının katılımıyla yapılan bir çalışmada antioksidan özelliği oaln sebze ve meyvelerin yeterli oranda tüketilmemesi ilerleyen yaşlarda gözlerin bozulma riskini önemli derecede azalttığı ortaya koyulmuştur.

Kemik Sağlığı: Sindirim esnasında bağırsaklarda üretilen probiyotik (faydalı) bakteriler, vücudun yenilen besinlerinde yer alan mineral ve vitaminleri emme yetisini çoğaltır. Sindirime yardımcı olacak baktelerin sayısını çoğaltan muz bu şekilde sindirim esnasında besinlerde yer alan kalsiyumdan daha fazla faydalanmaya ve bu sebeple kemik sağlığının korunması için faydalıı olur. Bunun dışında artan bakteri sayısı sebebiyle daha kısa süren sindirim durumu bağırsak kanserine yakalanma riskini azaltır.

Muzun Diğer Yararları Depresyon: Muz, doğal bir aminoasit olan ve vücut tarafından depresyon tedavisinde önemli bir işlevi olan serotonine dönüştürülen “tryptophan” barındırır.


Enerji: Fiziksel bir güç gerektiren egzrsiz öncesinde 2 tane muz tüketme hem kan şekerini dengeler hem de egzersiz esnasında gereksinim duyulan enerjinin kazanılmasına yardım eder.

Kramplar: Egzersiz esnasında ya da geceleri yaşanan kas krampları için muz oldukça faydalı olacaktır.

Adet Öncesi Sendromu: Adet öncesi sendromu yaşanıyor ise, kendinizi daha iyi hissetmeniz için muz yemeniz gerekir. Serotonin yani mutluluk hormonu olan hormonu muz tetikler.Şişlik: B6 vitamini açısından zengin olan muz vücudun aşırı su tutmasını engeller, bu sayede de kilo vermeye yardımcı olur, sinir sistemini destekler. Bu şekilde de beyaz kan hücresi üretimini arttırır.

Toksinler: Muz, sindirime yararlı ve yardımcı olan vücutta bulunan toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan “pektin” içerir.

Kabızlık: Besin lifi açısından muz oldukça zengindir. Bu sebeple bağırsak hareketi sağlar ve kabızlığın geçmesi için yardımcı olur.

Reflü: Mide asidini dengelemek için muz yardımcı olur. Bu şekilde de asit üretimi sebebiyle yaşanan reflü ağrılarına faydalı olur.

Hafıza: Düzenli olarak muz tüketerek hafıza ve konsantrasyon için oldukça mühim bir mineral olan potasyumu yeterli oranda karşılamak mümkündür.

Kaşıntı: Sinek sokması ya da alerji sebebiyle kaşınan bölgelere muz kabuğunun içini sürmek oldukça iyi gelir.Vücut

Sıcaklığı: Sıcak günlerde muz yemek, vücut sıcaklığını düşürür.

Sigarayı Bırakma: Sigarayı bırakırken yaşanan “yoksunluk” duyguları B vitaminler, potasyum ve magnezyum içeren muzla azaltabilmek mümkündür.

Kansere karşı tedbir: “Internal Journal of Cancer”da yayınlanan bir çalışmanın verilerine göre, muz başta olmak üzere antioksidan bakımından zengin meyve ve sebzelerin düzenli olarak tüketilmesi böbrek kanseri riskini oldukça düşürür. Aynı araştırmada haftada 6-8 tane muz yemenin böbrek kanseri riskini %50’ye kadar azalttığı ortaya konmuştur.

Hastalık: Yüksek ateş ve ishal gibi çabuk kilo kaybına yol açan durumlarda besin değeri açısından zengin olan muz tüketmek, gereksinim duyulan vitamin ve mineralleri daha kolay almaya yardımcı olur.Muzun Besin Değeri1 adet orta büyüklükte muz; 110 kalori3 gr besin lifi14 gr şeker75.5IU A vitamini10.3 gr C vitamini0.1 gr E vitamini0.1 mg riboflavin0.8 mg niasin0.4 mg B6 vitamini23.6 mcg folat5.9 mg kalsiyum0.3 mg demir21.9 mg magnezyum26 mg fosfor422 mg potasyum0.2 mg çinko0.1 mg bakır0.3 mg manganez1.2 mcg selenyum içerir.UyarılarMuzun çoğunlukla “iyi bir enerji kaynağı” olarak bilinmesinin altında yatan sebep şeker bakımından zengin olmasıdır. Fazla muz tüketildiği taktirde günlük olarak alınması tavsiye edilen şeker oranı aşılabilir.1 tane muz, sağlıklı beslenme listelerinde tavsiye edilen potasyum oranının ortalama %25’ini tek başına karşılar. Yani 1 gün içinde 5 adet muz tüketmek ihtiyaçtan fazla potasyum alınmasına yol açar. Bu bir alışkanlık halini alırsa ishal, mide bulantısı, halsizlik gibi belirtiler kendini gösterebilir. Düzenli olarak tavsiye edilenden fazla potasyum almak ilerleyen yaşlarda böbreklerin potasyumu eleme işlevini kötü etkileyebilir.

Muz Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

  • Her sene dünyada 100 milyon tane muz tüketilmektedir. Bu tüketim oranı muzu buğday, pirinç ve mısırdan sonra dünyanın en çok tüketilen 4. tarım ürünü yapar.
  • Dünyanın en çok yiyilen meyvesi olan muz, elma ve portakalın toplamından daha çok yenilir.
  • Hindistan dünyanın en büyük (%28) muz üreticisidir.
  • Dünyada tüketilen muzun ortalama yarısı kahvaltıda tüketilmektedir.
  • Muzun ortalama %75’i sudur.
  • Muzu buzdolabında saklarsanız kabuğu kahverengine dönüşebilir ama içi bundan etkilenmez.
  • Muzun faydalarından maksimum şekilde faydalanmak için olgunlaşmış muz yemek gerekir. Çürümeye başlamadan hemen önce tüketilen muz, taze halinden daha fazla antioksidan barındırır.

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.