Menü

Nar Ekşisi ve 24 Faydası

Nar-eksisi-ve-faydalari

 

Öncelikle nar ekşisini satın alırken güvenilir yerlerden olmasına ve Tarım Bakanlığınca onaylanmış olmasına dikkat etmemiz gerekiyor. Etrafta nar ekşisi diye satılan ürünlerin çoğu glikoz ve sitrik asitten oluşturuluyor. Gerçek nar ekşisi oldukça faydalıdır, nar ekşisini satın alırken bu yüzden dikkatli olmasılısınız. Sağlık açısından özellikle kış aylarında bol bol nar yemeliyiz. Narın her çeşidi ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. Nara bir ‘ilaç’ dahi diyebiliriz. Nar vücudun bağışıklık sistemini oldukça korur. İhtiva ettiği çeşitli maddelerle kolesterol ve şekeri de dengeler. Kalp ile dosttur. Nar kanser hücrelerinin gelişmesini engellemektedir.   Uzmanların önerisi, narın düzenli olarak tüketilmesi gerektiği yönünde. Nar çok faydalı bir meyve. Nar ekşisi de doğal olarak oldukça faydalı. O sebeple ilk önce narın ne faydaları olduğuna bir göz atalım:

 

 1. Şeker Hastalığı için oldukça faydalıdır.
 2. Diş ve dişeti dostudur. Şayet ağız içinde bir kanama varsa hemen keser.
 3. Kellik tedavisi için nar ekşisine başvurulur.
 4. Yüksek tansiyonu düşürme etkisi vardır.
 5. Kalp ile dosttur. Kalbin düzenli çalışması için özellikle egzersizlerden önce önerilir.
 6. Enfeksiyonları iyileştirir ve vücudu enfeksiyonlara karşı dirençli hale getirir.
 7. Kişiye enerji vermesi ile beraber kronik yorgunluk sorununa iyi gelir.
 8. İdrar söktürücü etkisi mevcuttur. Bu sayede vücuttan toksinleri temizler.
 9. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklara karşı dirençli hale getirir.
 10. Kolesterol ve kan şekerini dengeler. İkisinin de yükselmesini engeller.
 11. Bağırsak parazitlerinin doğal tedavisidir. Vücudumuzda bulunan iyi bakterilerin çoğalmasını sağlar.
 12. İshali keser, ishal tedavisinde iyileşmeyi hızlandırır.
 13. Cilt için oldukça faydalıdır. Düzenli kullanılması halinde ciltteki lekeleri giderir. Sivilce sorununu çözer.
 14. Cilt enfeksiyonları için oldukça faydalıdır.
 15. Böbrek yaralarının iyileştirilmesi için tatlı narın bol bol düzenli olark kaşık kaşık tüketilmesi gerekir.
 16. Göz ağrılarınız var ise ekşi nar taneleri, mercimek ve gül suyundan oluşan karışımın göz kapakları üzerine yarım saat konması bu sorunu giderecektir.
 17. Göz kaşıntısı sorununuz var ise nar usaresini pişirmeniz gerekir. Pişirip süzüldükten sonra hazırlanan ılık sıvının sürme şeklinde göze sürülmesi kaşıntıyı alacaktır.
 18. Basur için doğal bir tedavi yöntemidir. Basura karşı ekşi nar ile sirkeden, kellik tedavisinde ise ekşi nar ile zeytinyağından bir kür yapılıp kullanılabilir.
 19. Kalp çarpıntı için nar taneleri dövülmeli ve damıtılmış suyla şurup gibi içilmesi önerilir.
 20. Romatizma ağrılarının yoğun olarak duyulduğu eklem ve uzuvlar için nar şırası sürüldüğünde, ağrı kesici özelliği ile bu ağrıları kesecektir.
 21. Bayılma problemleri ile karşı karşıyaysanız nar şerbeti size iyi gelecektir.
 22. Tatlı nar suyu, ses kısıklığı ve zatürreye karşı oldukça etkin bir tedavidir.
 23. Narın meyvesi ve suyunun dışında çiçekleri ve kabuğu da oldukça faydalıdır. Nar çiçeği bağırsak yara ve iltihaplarını iyileştirici özellik sergilerken, boyun tutulmasında nar çiçeği lapası boyna konursa oldukça faydalı olacaktır.
 24. Narın kabuğu çay gibi demlenebilir ve içilebilir. Böyle bir durumda mide ve bağırsak hastalıkları ile ishal ve dizanteriye karşı oldukça tedavi edici etkisi bulunur.

Nar (Punica granatum), Lythraceae ailesinden gelir. Nar meyvesinin içinde çokca tanecik vardır. Biraz ekşi bir tada sahiptir. Ilıman iklimlerde yetişir. Özellikle Anadolu ve İran’da oldukça fazla yetiştirilmektedir. Türkiye’de Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bol bol nar bulunur.

Nar ve Nar Ekşisi Nasıl Kullanılır?

 • Narın tohumları yani içindeki tanecikler meyve olarak tüketilebilir. Bunun dışında gövde-kök, dal kabukları gibi alanları da tıbbi olarak tedavi edici olarak kullanılır.  Nar meyvesi kabuğu tanen, triterpenler ve az alkaloitler içermektedir.
 • Nar, oldukça faydalı ve tedavi edici meyveler listesinde ön sıralardadır. Çoğunlukla besleyici ve tedavi edici ilaç ve panzehir olarak oral yolla çeşitli karışımlarla beraber tüketilir.  Merhem şeklinde de uygulanabilir. Narın yalnızca meyvesi değil, çiçeği, çekirdekleri, suyu ve kabukları da çeşitli kombinler ile tıbbi tedavi yöntemleri olarak kullanılabilir. Nar, vücudu ve kalbi güçlendirir. İshali keser. Solunum yollarını açar. Fakat ihtiva ettiği çeşitli kimyevi maddeler hasebiyle mide ve bağırsak hastalığı olan kişilerin, henüz yaşı küçük olan çocukların ve gebe anne adaylarının fazla tüketmemeleri önerilir.
 • Nar ağacı kabuğu, ilk zamanlardan itibaren tedavi olarak kullanılır. özellikle tenya sorunlarına kaşrı oldukça etkili bir çözümdür.  Nar meyvesi kabuğu, ishal problemine karşı çay halinde içilirse oldukça faydalıdır. Nar, çarpıntıyi giderir. Mideyi ekşimelerine içi gelir.
 • Florida’da, 6-9 Mart tarihleri arasında yapılan Amerikan Kardiyoloji Koleji toplantısına katılan, Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi kardiyologlarından Doç. Dr. Özgen Doğan, yapılan son çalışmaların, nar suyunun damar tıkanıklığı riskini ortadan kaldıracağını bildirdi.
 • Tatlı nar midede çabuk çözülür. Bu sebeple hazmı oldukça kolaydır. Fakat kimi zaman midede şişkinlik yapabilir. Gaz yapabilir. Bunun  dışında tatlı nar mideyi güçlendirici özelliğe sahiptir. Boğaz ağrılarını keser. Akciğerlerde sigara kaynaklı zararları azaltır.
 • Ekşi nar ise mide ekşimeleri, yanmaları için bire birdir. Dİğer nar kullanım şekilleri ve çeşitlerine göre en çok idrar söktürendir. İshali oldukça kolay iyileştirir, kabızlık sorununu düzeltir, kalp ve mide ağrısını keser.
 • Nar, özellikle ihtiva ettiği antioksidanlar sayesinde vücudun savunma sisteminin harekete geçmesini sağlar.

Nar Ekşisinin Besin Değerleri

 • 1 Çorba Kaşığı Nar: 30 kalori
 • Besin Değerleri Karbonhidrat (g) 7.4
 • Protein (g) 0.1
 • Yağ (g) 0
 • Lif (g) 0

Ağlayan pasta 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.