Menü

Nar Kabuğu Faydaları

Nar-kabugu-faydalari

 

Dünyanın en harika ve en faydalı meyvesi nar… Kabuğundan çekirdeğine, tanesinden şurubuna dek her zerresinden şifa ve fayda akıyor.

Nar, antioksidanlar bakımında oldukça zengindir, bu sebeple de vücudu kansere karşı korur. Bunun yanında kalp, mide ve sindirim sistemi için de oldukça faydalıdır.

1 adet nar =10 bardak yeşil çay

Potasyum ve C vitamininden çok zengin olan nar, kansere karşı koruyucu antioksidanlar bakımından da oldukça faydalı. Nar suyundaki antioksidan oranı, yeşil çay, kızılcık ve portakal suyuna göre kat kat fazla olduğu ortaya konmuştur. Mesela;1 bardak nar suyu, 10 bardak yeşil çaya, 4 bardak kızılcık suyuna ve 3 bardak portakal suyuna eşit oranda antioksidan madde içerir.

Vücudu, özellikle de kalbi güçlendirir. Bununla da kalmaz mide ve bağırsak bozukluklarının düzenlenmesini sağlar. Kabuklarını kaynatıp içtiğimiz de ise bağırsak kurtlarını düşürür, ishali keser. Vücudu zayıf olanlara da dirençlik kazandırır.Bunun yanında bir çay bardağı suya 2 kaşık nar ekşisi koyup içildiğinde mide ağrılarına ve bağırsak bozukluklarına da fayda sağlar.

Potasyum Zengini

 • Başta aşure ve güllaç olmak üzere birçok tatlının üzerine nar serpiştirilir, bu da tatlılara renk ve şıklık kadar. Ama kendi güzel, içi boş da değildir. Lezzetine doyum olmaz.

Narın besin değeri:

 • Yağ ve protein neredeyse yoktur. Ancam tam bir potasyum deposudur. 100 gram narda, 250-300 mg. potasyum vardır. Aynı miktarda narın kalori değeri ise 63 mg’dır. 0.5 gr. protein, 8 mg. fosfor, 3 mg. kalsiyum, 0.3 mg. demir, 3 mg. sodyum, az miktarda A vitamini, 0.03 mg. B1 vitamini, 0.03 mg. B2 vitamini, 0.3 mg. B3 vitamini ve 4 mg. C vitamini vardır.

Bereket için nar

 • Eski zamanlardan beri bereketin ve bolluğun sembolüdür nar. Anavatanının Kuzey Afrika, Batı Asya ve Akdeniz ülkeleri diye düşünülür. Bugün Dünya’nın hemen hemen her yerinde yetiştirilir.
 • Osmanlı dönemine ait “Tababet” kitaplarında ise nar, endişe ve huzursuzluğun en önemli ilaçlarından biri olarak kabul edilir. Ve yine o dönemlerde, ziyafet sofralarının sonunda, hazmı kolaylaştırsın diye nar suyu ikram edilirmiş.

Birçok derdin şifası nar

 • Mideyi kuvvetlendirir, vücuttaki zehirli toksinleri atar, meyve olarak yenmesinin yanında pekmezi ve şerbeti yapılır, reçel olarak ekmeğin üzerine sürülüp yenir, öz suyu çıkarılarak içilir. Kısacası her şeyi yapılır ve her hali yenir şifa kaynağıdır nar. İyi geldiği hastalıklar:

Bağırsak tenyası:

 • Nar ağacının kökünün kabuklarını ya da nar meyvesinin kabuklarını, kaynatıp balla tatlandırırarak sabah aç karnına için. Narın ihtiva ettiği pelletlerinler parazitleri öldürmesini sağlar.

İshal:

 • Nar meyvesinin kabukları kaynatılıp, balla tatlandırılarak soğuk olarak içilmesi ishal sorununu giderir.

Kusma ve mide bulantısı:

 • Ekşi nar ya da ekşi nar pekmezi yenilmelidir.

Ağız yarası:

 • Ekşi nar suyu balla tatlandırılmalı ve ağız gargara yapılmalı.

Mide iltihabı:

 • Her gün düzenli bir şekilde ekşi nar pekmezi balla tatlandırılarak aç karnına yenmelidir.

Hazmettirici:

 • Nar yemeklerin ardından yenirse yemeği hazmettirir.

Mide kuvvetlendirici:

 • Narı ya da içindeki beyaz etli bölümü yemek midenin kuvvetlenmesini sağlar.

Diş etlerini kuvvetlendirici:


 • Nar ve nar kabuğu devamlı yenmeye devam edilirse diş etlerini kuvvetlendirici özelliği ortaya çıkar.

Kalp çarpıntısı:

 • Nar suyu içmek kâlp çarpıntısına iyi gelir.

Yara ve iltihaplar:

 • Nar pekmezi yaralar ve iltihaplara sürülerek iyileşmesini hızlandırır.

Tüm Bu Faydaların Ötesinde

 • İnsan sağlığına yararları say say bitmiyor narın… Narın kabuğu suyundan daha şifalı olarak kabul görür. Nar, bağışıklık sistemini güçlendirir, başta kanser olmak üzere pek çok hastalıktan korur..
 • Nar suyunun genel damar sağlığını, özellikle de kalbi koruduğunu bilinir. Damar tıkanıklıklarını geriletme ve tansiyon düşürücü etkilerinin de faydaları gözle görülür düzeydedir.Ancak ne yazık ki nar kabuğu ülkemizde çöpe atılıyor. Meyvesi yendikten ya da suyu sıkıldıktan sonra çöpe atıyoruz. Halbuki Çin’de son yıllarda yapılan araştırmalar, narın kabuğunun, suyuna göre daha fazla oranda değerli bileşikler içerdiğini ortaya koyuyor. Suyu adeta ilaç gibi sağlığımıza faydalı olan narın kabuğu, suyundan daha değerli bileşikler barındırır. Nar kabuğu içinde yer alan ellagik asit, başta meme kanseri olmak üzere hemen hemen bütün kanser çeşitlerini hem önleyici hem de iyileştirici faydalar sağlar.

Nar Kabuğu Çay Olarak İçilebilir

 • Nar ile ilgili araştırma ve çalışmalar, nar kabuğunun kötü huylu kolesterolü azalttığı, beta hücrelerini artırarak şeker hastalarına, kalp ve damar hastalarına suyuna göre çok daha etkin faydalar sağladığını ortaya koyuyor. Nar kabuğunda bulunan ellagik asit antioksidan, antimutajen ve antikanser özellikler taşır. Araştırmalar meme, yemek borusu, cilt, bağırsak, prostat ve pankreas kanserlerinde antikanser özelliğini gösterir.

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilir?

 • Gölgede ya da 40-50 dereceyi geçmeyecek koşullarda narı kuruturuz. Kuruttuğumuz kabukları ufalarız. 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atarak, yaklaşık 10 dakika kaynatıp suyu her gün çay olarak tüketilebiliriz. Bu gibi basit bir yolla başta kanser, kalp ve şeker hastalıkları olmak üzere pek çok hastalıktan kendimizi koruruz. Kurutulmuş ve parçalanmış nar kabuklarını, kahve çekme makinesinde toz haline getirebilir, bir çay ya da kahve kaşığı tozu salata, peynir gibi besinlerle de yiyebiliriz.
 • Özellikle şeker hastalarına, beta hücrelerini artıran nar kabuğu tozunu tüketmek için gayret harcamalıyız. Çoğunlukla tüm meyvelerde olduğu gibi narın da en değerli yeri kabuğu olmaktadır. Bir ilaç niyetine içtiğimiz nar suyundan arta kalan kabukları kesinlikle çöpe atmamalyız.

Nar Kabuğu Nasıl Kurutulur ?

 • Gölgede ya da 40-50 dereceyi geçmeyecek koşullarda kuruturuz ve ufalarız kabukları, ufaladığımız nar kabuklarını serin bir yerde muhafaza edelim.

Nar Kabuğu Çayının Faydaları

 • Nar kabuğu, başta kanser hastalığı olmak üzere, kalp ve şeker hastalığından koruma özelliği taşır. Kanser, kalp ve şeker hastalığının dışında, hemen hemen her hastalıktan da insanları korur. Özellikle şeker hastaları beta hücrelerini artırır.

Nar Kabuğu Nasıl Tüketilir ?

 • Nar Kabuğunun çay olarak ta tüketilmesi en idealidir. Ama çay yapmadıysanız ufalanmış nar kabuğu tozunu, 1 çay ya da kahve kaşığı kadar miktarını, salata ve peynir gibi besinlere direkt olarak katarak da kullanmak lezzetli bir tercih olur.

Nar Kabuğu Nasıl Kaynatılır,Nar Kabuğu Çayı Nasıl Yapılır ?

 • Kurutulmuş ve ufalanmış kabuklardan, 100 gram kaynamış suya, 2 gram nar kabuğu atılır, ortalama 10 dakika kaynatılır. Suyu da hemen her gün çay olarak tüketilir. İşte bu kadar basit…

 

Ellagik asit sayesinde nar kabuğunun, kanser hastalığına karşı çok önemli koruyucu, hatta kanseri tedavi edici özellikleri olduğu kanıtlanmıştır. Bununla ilgili literatürde çok fazla makale yayınlanmıştır.

 

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.