Menü

Portakal ve Faydaları

Portakal-ve-faydalari

 

 

Portakal turunçgiller familyasındandır. Portakalın çeşitli türleri bulunur. Portakalın en bilinen yararları içinde başı C vitamini deposu olması çeker. Bu kış meyvesinde C vitamininin dışında A, E ve B grubu vitaminleri ile fosfor, demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum mineralleri vardır.

Çoğunlukla sabah kahvaltılarında taze portakal suyuları tüketilir. Oldukça faydalı olan portakal bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış ve bahar aylarında daha fazla yakalandığımız soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların düzelmesi için süreci hızlandırır. Vücuttaki yorgunluğu alır ve vücuda enerji sağlar. Posalı bir meyvedir. Portakal sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur ve hazmın kolaylaşmasını sağlar. Portakal, kanın temizlenmesini sağlar. Damar tıkanıklığı riskini azaltır. Portakal, kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudu korur. Kötü kolesterolün düşürülmesini için fayda sağlar. Bunun yanında kandaki şeker seviyesini ve yüksek tansiyonu düşürmesi de portakalın ünleri arasındadır. Portakal vücudumuzda depolanmayan C vitaminini barındırır. c vitamini sigara alışkanlığı olanlarda özellikle eksik olan bir vitamindir. Bu sebeple mevsiminde her gün tüketilmeye özen gösterilmelidir. Portakalın bir diğer faydası ise iştah açıcı etkisidir. İştahı kapalı olan çocukların özellikle tüketmesi gerekir. Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur. Birçok faydası vardır ancak portakal mide rahatsızlıkları olan kişiler için tarafından dozunda yenilmelidir. Mide yanmasına sebep olabilir.

Suyu sıkılan portakal, taze olarak bekletilmeden tüketilmelidir. Suyu sıkıldıktan sonra ise uzun süre bekletilmesi durumunda özellikle C vitamini başta olmak üzere, vitamin ve mineraleri kaybolur. Kabuklarından reçel de yapılabilir, çiçeklerinden çay yapılarak da kullanılabilir. Bunun dışında portakal yağı da vardır. Portakal yağı cilde sürülürse ciltteki kırışıklıklar azalır ve cildin pürüzsüz ve gergin görünmesine yardım eder. Cilt için en önemli faydası ise sivilce sorunlarını ortadan kaldırmasıdır.


C vitamininden daha fazlası!

Portakalın faydası yalnızca C vitaminiyle sınırlı olmaz.  İlaç niyetine portakal tüketilmelidir.

Yapılan araştırmalar, bacaklarda ortaya çıkan periferik damar hastalığının (Peripheral artery disease-PAD), damarlarda oluşan yağ birikmesinden dolayı olduğunu ve kalp ile felç  riskini de arttırdığı saptandı. Bir dizi başka araştırmada da, C, E vitaminleri ve beta-kerotenin,damar tıkanmalarını önleyici etkisi bildirilmiştir.

Folik asit

Portakalda B vitamini türü olan folak ve folik asit de vardır. Folik asit, gebelik süresince ve özellikle ilk üç ay için oldukça önemlidir. Bebeklerde oluşabilecek Spina Bifida gibi anormalliklerin oluşmasını önler. Alyuvarların oluşmasına için gerekli ortamı sağlar, bunun dışında gıdalardan alınan besleyici maddelerin vücut tarafından emilmesine yardımcı olur. Folik asit, portakal suyunun dışında yeşil yapraklı sebzeler, ciğer, yumurta, tahıllar, portakal suyu, maya ve bira mayasında da vardır. Günlük doz kadınlar ve erkekler için 200 mikro gram olarak bildirilmiştir. Regl döneminde olan günlük dozlar 400 mikro gram kadar çıkartılabilir.

 

Lifler

Lifler, sindirim sistemini düzenlenmesini sağlar. Çeşitli kanser türlerine ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürür.

 

Kullanımı

Vücudumuz C vitamini üretimi yapmaz. Bu sebeple dışarıdan c vitamini almak gerekir. Günlük C vitamini gereksinimiz 50-70 miligram olarak saptanmıştır. Bir portakalda 90 miligram C vitamini vardır. Sigara içen kişilerde ve enfeksiyonlar esnasında C vitamini gereksinimi ortalama 2 misline çıkmaktadır.

Bileşimi:

C, B bir, B iki ve PP gibi çok sayıda vitamin, başta kalsiyum ve potasyum olmak üzere çeşitli madensel tuzlar ve oligo-elementler, meyve şekerleri ve karoten olan portakalın pek fazla faydası vardır.

Portakal ve greyfurt suyunun pembe renkte olanıması, sarısından daha faydalı olmaktadır. Kırmızısı ise en faydalıdır. Greyfurt ve portakalın iç renginin koyu kırmızı olması, bol bol ‘‘Likopen’’ içerdiğinin işaretidir.

 

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.