Menü

Şeftali ve Faydaları

 

 

Seftali-ve-faydalari

 

Yaz meyvelerinin en lezzetlilerinden olan ve en fazla tüketilen şeftalinin bilinmeyen çokca faydası vardır. O kadar çok yararı vardır ki, şu anki sağlığımızı bilmeden yediğimiz şeftaliye borçlu dahi olabilir.  Hem cilt güzelliği açısından hem de sağlık açısından önemli etkileri vardır. A, B ve C vitaminlerini bünyesinde barındıran şeftali, vitamin ve potasyum deposudur. Mineraller açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Bol sulu ve tatlı olması ile çocuklarımızın da gayet sevdiği vitamin kaynağını, kışın farklı şekillerde de kullanılabilir. Reçel, komposto, marmelat, meyve suyu halinde tüketilmeye devam edilebilir. Ancak mevsiminde ve taze olarak tüketilmesi elbette ki daha fazla faydasını almak için idealdir.

Çin’de yetiştirilmeye başlamıştır şeftali. Gülgiller familyasında yer alır. Kalsiyum, demir ve sodyum için oldukça zengindir. Bursa şeftalisi dünyaca ün yapmıştır. Akdeniz bölgesinin bazı bölgelerinde de şeftali üretilir. Yarma, tüysüz ve et şeftali olarak çeşitleri vardır.

Şeftalinin en önemli yararları arasında sindirim kolaylığı başı çeker. Hazmı kolaylaştıran şeftali bu faydasının yanında böbrek taşı düşürmek için de yardımcı olur. Böbrek taşını eritmede de inanılmaz faydaları vardır. Kabızlık, basur gibi problemlerin iyileşme sürecini hızlandırır.  Doğal bir idrar söktürücüdür. Böbrekleri korur ve temizle. Ağız kokusunu problemlerini çöze. Gut hastalığının tedavisi için kullanılır. İdrar haznesini ve kanda bulunan zehirli maddeleri vücuttan atmaya yarar. Uyku sorunu olan kişilerin uykularını düzene sokması için yardımcı olur. Kanser, kalp, şeker gibi ciddi hastalıklara karşı tedbirdir. Cildin güzelleşmesini sağlar, nemlendirir ve canlandırır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendir ve vücudun hastalıklara karşı direncini yükseltir. Göz sağlığı iyi faydalıdır. Safra kesesinin fonksiyonlarını düzeltir. Sinir sistemini düzene soktuğu için sakinleştirici etkisi vardır.

Şeftali Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Şeftalinin bütün bu yararlarından en etkin biçimde faydalanmak için kabuklarıyla beraber yenmesi şarttır. Çünkü vitaminler ve yararlı lifler kabuğa kabuğundadır. Şeftali seçerken yumuşak olmasına dikkat etmek gerekir.  Küçük ya da orta boyda olmasına dikkat edin, bu organik olduğunun işaretidir. Tek renkten olmalıdır şeftali. Tazeliğini anlamak için alt bölgede bulunan renge bakınız. Eğer kremsi altın renkte ise şeftali mutlaka tazedir. Çoğunlukla dış yüzeyi tüylü olduğu için iyice yıkamaya özen gösterin.  Vitaminleri kabuğunda da olsa bazı insanlarda bu tüyler alerjik reaksiyona sebep olabilir.

ŞEFTALİ: B ve C vitaminleri ile potasyum açısından zengin bir fayda kaynağıdır. Bunun dışında A vitamini ile kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir ve fosfor minerallerini açısından da çokca zengindir.
Şeftalinin Faydaları

 • Sindirim kolaylığı sağlar.
 • Sıcaklarda ter ile kaybedilen potasyumun karşılanmasına yardımcı olur.
 • İdrar atımını kolaylaştırır bu sebeple de kanın temizlemesini sağlar.
 • Posa içeriği ile kabız olunmasını engeller.
 • Böbrek ve sindirim sistemi iltihaplanmaları için yararlıdır.
 • A vitamini öncüsü olan beta-karotenden zengindir bu sebeple de antioksidan özelliği vardır.
 • Bunun dışında cilt ve kalp sağlığı için çok yararlıdır, kalp krizi riskini önler.
 • Barsak hareketlerinin hızlanmasını sağlar.
 • Şeftalinin çiçekleri kabızlığı iyileştirir ve bağırsak solucanlarının düşmesi için faydalıdır.
 • Susuzluğun giderilmesini sağlar ve vücuda serinlik verir.
 • Basur memelerinden doğan şikayetleri düzeltir.
 • Safra kesesi ve böbrekler için yarar sağlar.
 • Şeftali soyulup püre haline getirildikten sonra yüze maske yapıldığı taktirde özellikle kuru ciltleri nemlendirir.

 

Şeftali Nasıl Kullanılır?

Şeftali taze olarak tüketilirse bu faydalar maksimum alınır. Bunun dışında komposto, reçel ve meyve suyu olarak da tüketilir. Çiçekleri kaynatılıp suyu içilirse bağırsak solucanlarının düşmesini sağlar. Şeftali soyulabilir ve ezildikten sonra yüze maske yapıldığı taktirde nemlendirir ve yorgunluğu alır.

Şeftalinin Zararları

Şeftalinin herhangi bir zararı yoktur. Ancak böceklerin de çok sevdiği bir meyve olmasından dolayı, yetiştiriciler tarafından, tarım ilacı kullanılarak korunur. Bu sebeple de dolaylı olarak tarım ilacından dolayı zararlı olabilir. Bol miktarda potasyum içerdiği için, potasyum yüksekliği olan kişiler için zararlı olabilir. Kabukları bazı kişiler için alerjik reaksiyona sebep olabilir.

 Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.