Menü

Süt Hangi Durumlarda Kansızlık Yapar?

sut-icmenin-faydalari

Süt içmenin faydaları

Süt, gelişim çağındaki çocukların vazgeçmemesi gereken bir besin kaynağıdır. Özellikle çocukların kemik gelişimlerinde, fiziksel olarak gelişiminde sütün çok faydası vardır. Süt aynı zamanda zihinsel ve beyinsel gelişimi de olumlu yönde etkilemektedir. Aynı zamanda sütten alınan kalsiyumun dişlerin gelişimine de olumlu yararları vardır.

Peki çok fazla süt içmek zararlı mıdır? Çok fazla süt tüketen çocuklarda kansızlık yaşanır mı? Çocuklar için yeterli süt miktarı nedir? Tüm bu sorular annelerin akıllarını meşgul etmektedir. Şimdi tek tek bu sorulara cevap verelim.

Çok fazla süt tüketen çocuklarda kansızlık meydana gelir mi?

Çok fazla süt içilmesi demek çocuğun çok yüksek miktarda protein veya kalsiyum alması demek değildir. Bu yüzden içilen süt miktarının dengeli olması gerekmektedir. Gelişme çağındaki çocuklar için 500 mililitre taze süt içmeleri günlük vitamin ve kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacaktır.


Sütün içiendeki kazein ile demir emilimi engellemektedir. Sütün çok fazla miktarda içildiği taktdirde (örneğin bir çocuğun günlük içmesi gereken 500 mililitrelik oran aşıldığında) demir emilimi yapılamayacağı için çocukta kansızlık yaşanabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına sütün yeterli miktarda içilmesi gerekmektedir.

Çocuklar için yeterli süt miktarı nedir?

Doğumdan sonraki bebekler için ilk 6 ay sadece anne sütü verilmesi gerekmektedir. Bebek 6 ay boyunca kendisi için gerekli tüm besinleri anne sütünden temin edebilmektedir. 6. aydan sonra doktorun da tavsiyesi ile bebeğin beslenme menüsü zenginleştirilip ek gıdalar verilebilir. Genellikle anne sütü kesilene kadar ekstra süt takviyesi yapılmaz. Ancak 1.5 yaşından sonra gelişim çağına girmiş çocuklara normal taze süt verilebilir. Ancak süt miktarlarında çocuğun yaşına göre değişimler olabilir. Ortalama olarak 1-6 yaş arasındaki çocuklara 1, 1.5 bardak süt verilebilir. Bu miktarda 400 ile 500 mililitre arasında bir rakama tekabul etmektedir.

Çocuktaki demir eksikliğine bağlı kansızlık durumunda ne yapılabilir?

Kansızlığın en büyük nedeni demir eksikliğidir. Kansızlık, demir B 12 vitamini gibi bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinde yaşanır. Kansızlığı önlemedeki en etkili tedavi yolu ilaç tedavisidir. Kansızlık ilacı kullanan çoçukların veya kişilerin süt ve süt ürünlerini ilacı aldıktan en az iki saat sonra tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü ilacın kana karışma süresi 2 saati bulmaktadır. Bu iki saatlik süreç dahilinde süt içilirse vücuttaki demir ezilimi azalabilir. Örneğin ilaç sabah alınıyorsa süt içimi için öğlen saatlerinin tercih edilmesi gerekir. Böylelikle vücut hem demiri almış olur hem de ara öğünde süte bağlı kalsiyum ve protein ihtiyacı karşılanmış olur.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.