Menü

Tutkal Lekesi Nasıl Çıkarılır?

tutkal-lekesi-nasil-cikar

Tutkal gibi, uhu gibi yapıştırıcı maddelerin lekeleri zor lekelerdir. Çıkarmak için hemen aklımıza kuru temizleme gelir. Ama kuru temizlemeye başvurmadan yapılmasını önerdiğimiz birkaç yöntem var. Denemenizi öneririz.

Öncelikle tutkal lekesinin bulunduğu bölgenin altına ilk işlem olarak sıvı emici özelliği olan bir parça bez koyuyoruz. İşlem yapmaya hazırladığımız lekeli kumaşa, renksiz bir sirkeye, elma sirkesi olabilir, bir parça bezi batırıyoruz. Sirkeye batırdığımız bezi, lekeli bölgenin üzerinde ovalayarak gezdiriyoruz. Ovalama işlemi bitince güzelce duruluyoruz.


Pamuklu ve yün kumaşlar için ise farklı bir tutkal çıkarma metodu var. Pamuklu ve yün kumaşın üzerindeki tutkal, bir metal alet yardımıyla, bir bıçağın tersi ya da metal bir kaşık olabilir, kazınır. Tutkalı çıkarma işlemi bittikten sonra sırada tutkaldan sonra geride kalan lekenin çıkarılması kalıyor. Peki, bu lekeyi çıkarmak için ne yapabiliriz? Kumaşa işlemiş olan tutkalın altındaki leke için, lekeli olan bölge ılık su ile yumuşatılır. 1 ya da 2 kaşık amonyağı, yarım bardak su ile karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu karışımı bir bez parçası ile lekeli olan bölgeye ovalayarak sürüyoruz. İşlem bu kadar…

Her işlem her kumaşa uygulanamıyor tabii ki. Sentetik kumaşlardaki tutkal lekelerini çıkarmak için de farklı bir yöntem var. Bu tarz kumaşlardaki lekeleri çıkarmak için ilk önce lekeyi bir buz yardımı ile dondurma işlemi uyguluyoruz. Dondurulan bu leke yine bir metal yardımı ile kazınır. Çıkan tutkaldan sonra yarım bardak su içine yarım limon sıkarak tutkaldan sonra kalan lekeler ovalanarak çıkarılır.

 


Bunları Denedinizmi:

Tutkal Lekesi Nasıl Çıkarılır? yazısı için toplam 1 yorum yapılmış.

  • bekir baştuğ

    Yanıtla

    10 Aralık 2015

    laminat kapının pireste sıkılırken tutkal lekesini nasıl çıkartırıs

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.