Menü

Üzüm Sirkesi ve Faydaları

 

Uzum-sirkesi

 

 

 

En çok elma ve üzümden fermente edilerek üretilen sirke, lezzeti haricinde diyetlerden cilt bakımına dek oldukça değişik ve farklı alanlarda kullanılmaktadır. Üzümden üretilen sirkeleri 3 temel noktada toplayabiliriz; beyaz, kırmızı ve balsamik sirke. Antioksidan olarak kullanılabilen üzüm sirkesi bunların dışında insülin düzeyini düşürerek tokluk hissinin daha uzun bir süre devam etmesine yardımcı olur.

Üzümden üretilen sirkeler yaklaşık %5 ile %10 arasında asetik asit barındırır ve bu özelliği ile iştah bastırıcı olarak geçer. Yapılan araştırmalar yemeklerin ardından kan şekeri ve insülinin belirli bir seviyede kalmasını sağlayan üzüm sirkesinin kan şekerinin düşmesi neticesi hissedilen açlık hissini hafiflettiğini ortaya koyar. Fakat mide ülseri olan kişilerin asitli üzüm sirkesi tüketmeden önce doktora danışması önemle tavsiye edilir.

Cilt tahrişlerinin tedavisi için sirke kullananların sayısı oldukça fazladır. Saç derisinde ve cildin diğer bölgelerinde ortaya çıkan kaşıntı ve tahrişler için ılık bir banyo ardından bu bölgelere 2 yemek kaşığı sirkeyi bir pamukla sürmek önerilir. Yine kaşıntılı ve tahrişe sebepolan böcek, sinek ısırıkları için aynı yöntemi kullanmak oldukça yarar sağlar.

Bir ölçek üzün sirkesini 2 ölçek su ile karıştırıp ayak tırnak mantarı için kullanabilmek faydalıdır. Her gün en az 15 dakika mantarlı tırnağı bu karışım içinde bekletmek gerekir.

Cilt yanıklarının su toplamasını önlemek (aşırı güneş yanıkları için de mesela) için buz gibi üzün sirkesini yanık üzerine sürmek oldukça yararlıdır.

Saçlar şampuanladıktan sonra 1 ölçek sirke ve 2 ölçek su ile hazırlanan karışımı durulama suyu olarak kullanmak, bir süre sonra kepek oluşumunu ortadan kaldıracaktır.

Sirkeyi yalnızca sağlık amaçlı olarak değil evinizin pek çok alanında doğal bir temizlik ürünü olarak da kullanmak oldukça işe yarar bir yöntemdir.

Mesela;

Sıfırın altında derecelerde arabanızın camlarının donmaması adına bir gece önceden hazırlanan 1 ölçek su, 3 ölçek sirke karışımını camlara sürerek bunu önleyebilirsiniz.

1’e 1 oranda su ve sirke ile hazırlanan karışım ile yumuşak bir bez parçası yardımıyla deri ayakkabılarınızı temizleyebilirsiniz.


Lekelenmiş altınları eski parlaklığına kavuşturmak ve temizlemek için sirkeli suya batırıp 15 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

Lekelenmiş DVD’ler sirkeyle silinebilir.

Çamaşır makinenizin durulama suyuna bir fincan üzüm sirkesi ilave etmek çamaşırların rengini korumasını, tüm bakterilerden arınmasını, deodorant lekelerinin kolayca çıkmasını ve deterjan kalıntılarının daha iyi temizlenmesine yardımcı olur.

Cilt İçin Sirke

  • Sirke, cilde çok faydalıdır. Sivilceleri önler ve giderir. Surattaki yağı alır. Pürüzsüzleştirir. Cilt maskeleri için kimyasal içeren ve pahalı olan ürünlerine almanıza gerek yok. Zeytinyağı ve sirke ile hazırlayacağınız basit bir maske, hem bu ürünlerden daha sağlıklı hem de daha işe yarardır. Sirke kürü sayesinde, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olabilmek oldukça mümkün. Mesela,kürümüz için,

Gerekli Malzemeler ;

  •  1 çay kaşığı üzüm sirkesi,
  •  1 çay kaşığı saf zeytinyağı,

Sirke Kürü Hazırlanması ve Kullanım Şekli:

  • Sirke ve zeytinyağını karıştırıyoruz. Pamuğu hazırladığımız karışıma batırıyoruz ve hem yüzümüze hem de boyun ve dekoltenize sürüp, 30 dakika bekletiyoruz. Ilık su ile yıkıyoruz. Bu sirke kürünün faydasını görmek için, sabah uyandığımızda ve akşam yatmadan önce günlük olarak uyguluyoruz.

Sivilceler İçin Sirke

  • Bilindiği üzere, sirkenin bakteri öldürücü özelliği bulunur. Ciltte meydana gelen sivilceler için, sirke çok iyi bir tercih olacaktır.

Gerekli Malzemeler :

  •  1/2 çay bardağı Gül suyu,
  •  1/2 çay bardağı üzüm sirkesi

Sivilceler için sirke kürü Hazırlanışı ve Kullanım Şekli:

  • Gül suyu ve sirkeyi iyice karıştırıyoruz. Küçük bir parça pamuğun üzerine hazırladığımız karışımdan, bir miktar döküyoruz. Yüzümüzü ve boynumuzu siliyoruz. Günlük olarak düzenli şekilde kullanıyoruz. Bu karışım, ciltteki sivilceleri yok eder ve yeni sivilcelerin de oluşmasını engeller.

Sirkenin Saça Faydaları, Kepek İçin Sirke

  • Saçlardaki kepekler ne yapsak da gitmez. Kepek için sirke, hakikatten de sihirli bir formül olarak kendini kanıtlar. Sirkenin saça faydası hakkında pek çok araştırma vardır. Saçları parlak ve canlı tutmasının dışında, kepek için sirke kullanmak çok pratik ve kesin sonuç verecek bir uygulamadır.

Kepek İçin Sirke Kürü :

  • Haftada 1 kez, üzüm sirkesini, saç derisine ve saçlara masaj yaparak uyguluyoruz. 30 dakika bekledikten sonra ılık su ile saçlarımızı yıkıyoruz. Çok kısa süre içerisinde, kepek problemini ortadan kalkacaktır.

 

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.