Menü

Yaban Mersininin 42 Faydası

yaban mersini ve faydaları

Yaban Mersininin 42 Faydası

Avrupa’daki bitki uzmanları, çeşitli hastalıklar için uzun yıllardır tedavi amaçlı olarak yaban mersini kullanmaktadırlar. Bilim insanları yaban mersini tüketimi ardından gece görüşünde artma ve düzelme belirten ikinci dünya savaşı RAF pilotlarının iddialarını araştırdıloar. Yaban mersini meyvesi üzerine yapılan bilimsel araştırmada yaban mersininin antosiyanosit ve tanen isimli iki bileşen içerdiğinin olduğu anlaşıldı. Antosiyanosit bütün vücutta sağlıklı ve düzenli kan dolaşıma yardımcı olurken bunun yanında kılcal damarlara kan akışını da düzenler. Bu sayede gözler üzerinde olumlu etkiler ortaya çıkar.

 

 1. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur.
  Tip 2 diyabet, insulin direnci ya da metabolik sendrom hastalıklarında düzensiz kan şekeri sorunları mevcuttur. Bu hastalıkların tedavilerinin yanında, yapılan araştırmalarda yaban mersinin tedaviyi destekleyici etkisi olduğu ortaya konmuştur. Bu araştırmada ortaya konan bilgi ise, yaban mersini tüketenlerin tüketmeyenlere nazaran daha düzenli bir şekilde kan şekeri salgıladığı yönündedir.
 2. İdrar yollarını temizleyici özelliği vardır.

  Birçok idrar yolu enfeksiyonu hastalığında E. Coli şeklinde adlandırılan bir bakteri sorumludur. Bu bakteri idrar yoluna yapıştığı zaman idrarla atılması sağlanamaz. Yabanmersininin ise doğal antibiyotik özelliği mevcuttur. Bu sayede idrar yolundan bu bakterinin atılmasına yardımcı olur.
 3. Göz dostudur.
 • Miyopluk,
 • Katarakt,
 • Karasu diğer bir adıyla göz tansiyonu,
 • Şeker hastalığı kaynaklı görme bozuklukları,
 • Gece körlüğü,
 • Tavuk karası (retinitis pigmentosa) hastalığının ilerlemesini yavaşlatıcı,
 • Gece görüşünü artırıcı,

Retinayı güçlendirici, özellikleri yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

4.     Beyin sağlığını korumaya yardımcı olur.
Yaban mersini: A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin oldukça zengindir. Bu sayede de beyin hücrelerini ve sinirlerini korur. Bunun yanında hafızayı da en fazla güçlendiren meyvedir. Özellikle tedavisi maalesef ki olmayan alzheimer gibi git gide yaygılaşan oldukça ciddi bir soruna karşı da koruyucu özelliği mevcuttur.  Yaban mersini tüketen çocuklarda öğrenme kapasitesinin arttığı gözlemlenmiştir.

5.     Kalp hastalıkları riskini azaltır.
Yaban mersininde lif oranı oldukça yüksektir ve antitoksidan özellik mevcuttur.  Bu sebeple de özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliği ile ön plana çıkar. Bundan dolayı da kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun dışında yapılan araştırmalarda düzenli olarak yabanmersini yiyen insanlarda eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu ortaya konmuştur. Bu enzimlerin kalp hastalıkları riskine karşı koruyucu etkisi vardır.

6.    Sindirim sistemini düzenleyici özelliği vardır.
Yaban mersini liften oldukça zengidir. Bu sayede de sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır. Kabızlık sorunun çözülmesine yardımcı olur. Bunun dışında içeriğindeki bakır ve fruktoz barındırması ile sindirimin hızlanmasını sağlar.

7.    Kanserden koruyucu özelliği vardır.
C vitamininden de oldukça zengindir yaban mersini. Bu sayede özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.


yaban.mersini
8.    Doğal bir antidepresan meyvesidir.
Enerji metabolizmasını düzenler, kişiyi sakinleştirir. Bu sayede de depresyon belirtilerini azaltır. Yaban mersinin rengi ne kadar koru ise, o kadar iyidir.

9.     Yaprak ve kuru meyveleri ile yapılan çay özellikle ishal sorunlarına oldukça faydalıdır.

10.    Yaban mersini çayı kadınların adet döneminde ağrı kesici etkisi ile bilinir. Adetleri düzene sokar.

11.     Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında oldukça faydalı olduğu yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur.

12.      Kansere riski azaltmayı sağlayan vücudu koruyan enzimlerin üretilmesini sağlar.

13.      Anti kanserojen ve antioksidan özelliği mevcuttur.

14.      Yağlı bileşiklerin vücuttan uzaklaştırılması için oldukça faydalıdır.

15.       Taze olarak tüketildiğinde kanı temizleyici özelliği vardır.

16.        Yaban mersini çok besleyicidir. Ancak kalori ve sodyum içeriği oldukça düşük olduğu için kilo aldırmaz.

17.       Kan şekerini düşürücü etkisi vardır.

18.        Kan kolesterolünü düşürücü özelliği vardır.

19.        Pektin içeriği oldukça fazladır.

20.       Kalp krizine karşı vücudu korur.

21.       HIV virüsüne karşı oldukça koruyucudur.

22 .  Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini arttırıcı özelliği vardır.

23.    Polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir. Bu maddeler vücutta biyoaktif madde olarak kullanılır.

24.    Kansere karşı savaşı güçlendiren ve riski azaltan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça fazladır.

25.    Kilo vermek isteyenler için oldukça sağlıklı ve çok değerli bir meyvedir.

26.    Göz yorgunluğunu iyileştirici etkisi vardır, miyopluk ve şeker hastalığı dolayısıyla oluşan görme bozukluklarının oluşmasını önler. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü düzeltir.

27.   Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri engelleyici özelliği vardır.

28.   Damar sertliği riskini oldukça azaltır.

29.   Varis ve basur (hemoroit) tedavisine destektir.

30.   Sakinleştirici özelliği ile sinirlere iyi gelir.

31.   Ağız içi yaralarının daha hızlı iyileşmesini sağlar.

32.   İltihaplar için dezenfektan özelliği vardır.

33.   Yapılan araştırmalara göre günlük bir kâse yaban mersini, yaşlılık kaynaklı olarak meydana gelen tahribatı engeller ve hafızayı oldukça güçlendirir.

34.    Akçiğer Amfizemi tedavisinde yardımcıdır.

35.     Zayıf kılcal damarların güçlendirilmesi.

36.     Artrit(eklem iltihaplanması) sorunlarının tedavisini hızlandırır.

37.      Bulantıyı baskılar.

38.      Mide kramplarını giderici özelliği vardır.

39.      Ülser önleyici olarak tedavilerde yer alır.

40.      Alzheimer hastalığının riskini oldukça düşürür. Yapılan araştırmalarda hastalık oluşmadan tüketilen yaban mersinin hastalığın oluşmasını engellediğine dair sonuçları ortaya çıkmıştır.

41.     Montreal Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yapılan araştırma neticesinde yabanmersini suyu, farelerde şeker hastalığının daha da ileri evrelere geçmesini engellemiştir.

42.      Amerikadaki Cincinnati Üniversitesince yaban mersini suyuyla ilgili yapılan bir çalışmaya göre yaban mersini suyu öğrenme potansiyelini ve sözel hafızayı arttırıcı özellikleri bildirilmiştir. Bunun duşunda depresyon belirtilerinin hafifletilmesinde ve kandaki glikoz oranının azalmasına da yardımcı olduğu ortaya konmuştur.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.