Menü

Yeni Doğan Bebeklerde Görülebilecek Cilt Problemleri Nelerdir?

 

bebek-cildi

 

Yenidoğan bebeklerin ciltleri de kendileri gibi son derece hassastır. Dikkatli ve düzenli bakımının yapılması, temizliğinin yapılması gerekmektedir. Genel olarak banyo yapmak, bebekleri rahatlatır ve cilt temizliği için de yeterlidir. Banyo yaptırılırken su sıcaklığı, ortam sıcaklığı, annenin stressiz, korkusuz, sakin olması bebeğim rahatlaması için önemlidir. Bebek banyo yatırırken eğer korkarsa uzun zaman sürecek sıkıntılı banyo günleri sizi bekliyor demektir.

Banyodan sonra bebeğin cildine masaj yaparak sürülecek bebe yağı ya da bebe losyonu hem bebek cildi için fayda sağlar, hem de anne ve bebek arasında iletişimi kuvvetlendirir.
Yenidoğan bebeğin cildinde sivilceler, islikler görülebilir, bu ciddiye alınacak, tedavi gerektirecek bir durum değildir. Bebek cildindeki gözeneklerin henüz tam olarak çalışmamasından kaynaklanmaktadır. Zamanla geçer.


Hemen hemen her bebek cildinde doğumu takip eden günlerde soyulmalar görülür. Özellikle geç doğan bebeklerde daha çok görülmekle birlikte normal bir durumdur. Bu soyulmalar, özellikle avuç içlerinde, ayakaltında ve üstünde, bebeğin göğsünde ve karın bölgesinde daha yoğun görülür. Özel bir bakım yapılmasına gerek kalmayan bu durum her banyo yapılmasından sonra daha da azalır.

Konak: bebeğin kafa derisinde meydana gelen deri döküntüsüdür. Yenidoğan bebekte 2 yaşına kadar devam edebilen bir durumdur. Her banyodan sonra bebeğin derisi ıslakken bebek tarağı ile dikkatlice taranması konağı azaltır.
Yenidoğan egzaması: bebeğin genellikle yüzünde, burun ve çene çevresinde görülen minik beyaz sivilcelerdir. Bebek için hiçbir problem oluşturmaz.

Yenidoğan egzaması: bebeğin genellikle yüzünde, burun ve çene çevresinde görülen minik beyaz sivilcelerdir. Bebek için hiçbir problem oluşturmaz.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.