Menü

Yeni Doğan Bebeklerin Uyku Düzeni

 

bebeklerde-uyku-duzeni

Bebeğimiz hayatımızın birinci planında bulunan en büyük unsurdur. Bebek doğduğunda hayatımızı , işimizi , sosyal hayatımızı artık ona göre düzenleriz. Gelir ve hayatımızda önemli değişikliklere yol açar bu mükemmellik. Bu mükemmellik için her şeyin en iyisini yapmak boynumuzun borcudur ki zaten kendiliğimizden ona o kadar çok düşkünlük yaşarız ki her şeyin en iyisini , en iyi imkanları sunarız. Bize bu duyguları yaşatan mükemmelliğin bakımında en önemli unsurlardan birisi de uyku düzenidir. Bebeklerin uyku düzenini inceleyelim buyurun.


Yeni doğan bir bebek ortalama olarak günde 18 saat uykuya vakit ayırır. Bu 18 saat güne dağılımlı olarak gerçekleşir. 1 ya da 2 saat kısım kısım uyurlar. Yeni doğan bir bebeğin en uzun uyuma süresi maksimum olarak 2 saattir. Acıkınca , altını pisletince ya da her hangi sebeplerden dolayı uyanıp 1 – 2 saat sonra tekrar uyurlar. Gece boyu kesintisiz uyumaları beklenemez. Henüz gece ve gündüz kavramanı bilmedikleri için mutlaka geceleri de uyanırlar. Ya altını pisletmiştir bundan rahatsız olmuştur ya da acıkmıştır. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Hele ki ilk haftalarda bu tür durumları sık sık yaşamanız normaldir. Bebek büyüdükçe , gelişimini sürdürdükçe uyku düzeni yoluna girecektir.

Biz anne ve babalara bu konuda çok şey düşüyor. Uykumuzu normalde bölmelerine izin vermesek bile bu mükemmellikler için kolayca feda edebiliyoruz. En güzel taraflarından biriside bu.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.