Menü

Yoğurt ve Faydaları

yogurt-ve-faydalari

 

 

 

Yoğurdun faydaları saymakla bitmez. Kemik sağlığı için önemli kalsiyum minerali sağlaması ile ünlüdür yoğurt. Yoğurdun faydası yalnızca bu da değildir. Sindirimi düzenlemeye yardım eder, vitamin ve mineraller açısından zengin olmasından, kilo vermeye yardımcı olmasına, oradan kan basıncının düzenlenmesine değin birçok faydası mevcuttur. Elbette ki bu faydalardan, organik ve yağsız yoğurtlarla tam bir şekilde yararlanılır. Özellikle grip ve soğuk algınlığının çokca karşılaşıldığı kış mevsiminde düzenli bir şekilde yoğurt yemek, bağışıklık sisteminin sağlamlaşmasına yardım eder ve bu çeşit hastalıklara karşı vücudun direncinin artmasını sağlar.

Yoğurdun Sağlığa Faydaları

Osteoporoz: Kemik dokusunun içinde normal olmayan seviyede boşluklara yol açan osteoporozun engellenmesi ve tedavisi döneminde beslenme oldukça önem teşkil eder. Kalsiyum açısından oldukça zengin olan yoğurt, kemik yoğunluğunun muhafaza edilmesine ve hastalığın gelişiminin yavaşlatılması için tüketilmesi önerilen besinler arasında başır çeker.  Kemik sağlığını korumak adına ve kemikle ilgili hastalıklara tedbir için önerilen günlük kalsiyum oranı 1000-1300 mg arasında olmaktadır. Bu oranı yağsız organik yoğurt, yağsız peynir türleri, beyaz fasulye, kale, brokoli ve yağsız süt gibi besinlerden de almak mümkündür.

Hipertansiyon: Kan basıncının normalden yüksek çıkması halinde hipertansiyon genellikle hiçbir belirti vermez. Zaman geçtikçe damarları tahrip eder ve kalp – damar hastalıklarına sebep olur. Düzenli bir şekilde tansiyon ölçümü yaptırmak tansiyonu kontrol altında tutmak için mühimdir. Amerikan Kalp Derneği’nin 2100 kişiyle yaptığı ve 15 sene devam eden çalışmaya göre, düzenli şekilde yağsız yoğurt tüketenlerin tüketmeyenlere nazaran yüksek tansiyona yakalanma olasılığı %30 daha az olmaktadır. Araştırmaya katılan deneklerin günlük olarak tükettiği yoğurt miktarı ise yarım kase (yaklaşık 100gr) yağsız yoğurttur.

Sindirim: Bağırsaklarda bulunan ve tüketilen besinlerin sindirimi esnasında çalışan “iyi bakteriler”in sayısı azaldığı zaman kabızlık gibi sindirim problemleri ortaya çıkar. Bu bakterilerin esas işlevi besinlerin parçalanmasıdır. Yoğurt bu iyi bakteriler bakımından zengindir, bu özelliği sayesinde kabızlık için çok faydalıdır, sindirimin kolaylaşmasını sağlar. Fakat sindirime yardımcı olan bakteriler her yoğurtta aynı oranlarda bulunmaz. Şayet yoğurdu sindirimi düzenleme için tüketirseniz bağırsak mikroflorası için yararlı mikroorganizmaları içeren ve bunun için üretilen probiyotik yoğurtlar tüketilmelidir.

Kolon Kanseri: Yoğurdun sindirimi kolaylaştırıcı etkisi ile kolon kanserine karşı koruma için tavsiye edilen besinler içerisinde yer alır. Düzenli şekilde yoğurt tüketmek kabızlığın önüne geçer, bu bölgede kanserin önünü açan zararlı patojenlerin birikmesini önler. Bu hususta 45,241 kişi ile yapılan çalışmalarla günlük yoğurt tüketiminin özellikle erkeklerde kolon kanseri riskini azalttığı ortaya konmuştur.


Enfeksiyonlar: Yoğurt, enfeksiyonel hastalıklara karşı vücudun direncini yükseltir ve özellikle kış mevsimlerinde yaygın şekilde yakalanılan gribe yakalanma riskinin düşmesi için faydalıdır. Bu hususta yapılan bir araştırmaya göre düzenli bir biçimde yoğurt yemek hastalık dönemini  %20 oranında azaltır. Yoğurt bu etkilerinin dışında bağırsak, vajinal ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da faydalıdır.

Aşağıdaki videoda evde yoğurt yapımı anlatılmaktadır.

Yoğurdun Diğer Faydaları

Kilo Kontrolü: Yoğurt yüksek kalorili besinlere göre daha uzun süre tokluk sağlamaya yardım eder. Bunun dışında yüksek mineral ve vitamin açısından zengin olması dolayısıyla besin değeri yüksek olmaktadır. Yoğurdun kilo kaybına olan etkisi üzerine Tennessee Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre, diyet yaparken atıştırmalık olarak yağsız yoğurt tüketen kişiler, hiç atıştırmalık yemeyenlere nazaran %22 daha fazla kilo kaybetmektedir. Bel kısmındaki yağları %81 oranında daha fazla yakılmasına yardım eder.

Vitamin ve Mineraller: Kemik sağlığı için oldukça önemli olan kalsiyum ve potasyum açısından zengin olan yoğurt, bunların yanında sinir sisteminin normal işlevlerinin korunması için gerekli olan B12 vitamini içermektedir. 200 gram yoğurt kadınlarda günlük B12 vitamini gereksinimin ortalama %60’ını karşılamak için yeterli olur.

Menopoz: Yoğurt menopoz döneminde ortaya çıkan terlemeleri azaltmak adına önerilir.  Yine bu dönemde ortaya çıkan kemikle ilgili sorunların riskini azaltmak için yardımcı olur.

Beyin İşlevleri: Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) tarafından yapılan bir çalışmaya göre probiyotik besinler beyin işlevlerinin gelişmesine yardım eder.

Yoğurdun Besin Değeri

 • 100 gr yağsız yoğurt;
 • 56 kalori
 • 2 mg kolesterol
 • 8 gr karbonhidrat
 • 8 gr şeker
 • 0.9 mg C vitamini
 • 0.2 mg riboflavin
 • 0.1 gr niasin
 • 0.1 mg B6 vitamini
 • 12 mcg folat
 • 0.6 mg B12 vitamini
 • 199 mg kalsiyum
 • 0.1 mg demir
 • 19 mg magnezyum
 • 157 mg fosfor
 • 255 mg potasyum
 • 77 mg sodyum
 • 1 mg çinko
 • 1 mg omega 3 yağ asidi
 • 4 mg omega 6 yağ asidi içerir.

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.